Předchozí
1 z 6
Další

Jiří Mangl pátrá po tajné podzemní chodbě ve Vydří

Jiří Mangl se téměř každý víkend vrací z Prahy zpět do Vydří na Jindřichohradecku. Jeho rodná víska kdysi bývala součástí strážského panství a je opředena řadou tajemných legend. Měla zde být jedna ze strážních hlídek a prý odtud vedla podzemní chodba do zámku v nedaleké Stráži nad Nežárkou.
Lidé odvedle - JH - Jiří Mangl 0Zdroj: Deník / Jana Formánková

Můj děda František Kaštánek mi jako malému klukovi vyprávěl, že z takzvaného Pánova vršku u cesty z Vydří na Plavsko vede tajná chodba do strážského zámku. Vzpomínal, že za jeho chlapeckých let byla zanedlouho po vstupu propadlá a držel se v ní kysličník. Dědovi a ostatním chlapcům v ní uhasínaly svíčky a jednoho museli dokonce vytáhnout, protože už špatně dýchal. Nejspíš proto mi neprozradil, kde se nachází vchod, abychom tam nelezli. Vzdušnou čarou se věž bývalého hradu ve Stráži nad Nežárkou nachází na přímce s Pánovo vrškem a ještě dalším kopcem v Tichém lese, který je rovněž spojený s pověstí.
Lidé odvedle - JH - Jiří Mangl 1Zdroj: Deník / Jana Formánková

O Tichém lese u silnice vedoucí na Hradec se traduje, že z něj vystupuje veliký strašidelný pes. Když se moje babička provdala do Vydří a ještě se tu moc nevyznala, vyrazila právě do Tichého lesa na houby. Těsně před lesem v těchto místech spatřila černého psa většího než doga, který ji pozoroval svítícíma očima. Začala pomalu couvat a teprve když byla od divného psa hodně daleko, dala se na útěk. Doma pak vyprávěla svůj zážitek tchýni a ta jí prozradila, že v Tichém lese straší tenhle pes odnepaměti jako něčí duch a že se k němu člověk nesmí otočit zády.
Lidé odvedle - JH - Jiří Mangl 2Zdroj: Deník / Jana Formánková

Tichý les je velice zvláštní místo. Než se do smrků pustil kůrovec, býval hustě zarostlý. Vnímavější lidé se tu většinou cítí stísněně. Často zde zažijete pocit, že vás někdo pozoruje a při horším počasí tu vládne doslova ponurá atmosféra. V lese obvykle panuje i nezvyklé ticho a dějí se tu zvláštní věci. Když silně dupnete třeba tady u tohoto stromu, ozve se dutý zvuk. Hned vám vysvětlím proč.
Lidé odvedle - JH - Jiří Mangl 3Zdroj: Deník / Jana Formánková

Uvnitř Tichého lesa začne terén poznenáhlu stoupat a najednou dojdete k vršku, kde býval umístěný triangulační bod. Můj děda mi vyprávěl, že tu dříve stávala tvrz. Vzpomínal, že kdysi dávno, snad před 200 lety, byla u tvrze svedena velká bitva, ve které padlo hodně vojáků.
Lidé odvedle - JH - Jiří Mangl 4Zdroj: Deník / Jana Formánková

Kolem vršku v Tichém lese se skutečně nachází řada pozoruhodných balvanů, které by mohly být rozvalinami staré tvrze a terénní nerovnosti mohly tvořit její valy. Kromě toho dochází v místech domnělé tvrze k velice zvláštnímu úkazu. Duní tady zem. Jakoby se těsně pod povrchem nacházely nějaké velké dutiny. Myslím si, že by to mohly být sklepy zaniklé tvrze.
Lidé odvedle - JH - Jiří Mangl 5Zdroj: Deník / Jana Formánková