Předchozí
1 z 7
Další

Karel Růžička bydlí v hájence pod rybníkem Hejtman, letos se díky žákům ze Základní školy Planá nad Lužnicí stal jedním z účastníků projektu Příběhy našich sousedů. Jeho životní příběh sestavil autorský tým Daniela Böhmová, Klára Hroudová, Štěpán Kobližka, Adéla Koželuhová pod pedagogickým vedením Ivety Staňkové.

Karel RůžičkaZdroj: Rodinný archiv

Narodil jsem se 13. října 1933, v Plané jsem žil s rodiči a šesti sourozenci a v podstatě tu žiji dodnes. Dvakrát jsem se oženil, mám dvě dcery a dvě vnoučata. Můj otec Karel pracoval u hraběte Harracha jako kočí, také pro něj stahoval dřevo z lesa. Maminka Božena dojila krávy na hraběcím statku. Za dobré služby a vykonanou práci pak rodiči dostali v roce 1945 od hraběte dům.

Karel RůžičkaZdroj: Rodinný archiv

V hájence byla dokonce elektrárna, kterou zkonstruoval František Křižík, fungovala do roku 1948. Tatínek je dobře znal s prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem, protože u něj sloužil jako vojenský pobočník.

Karel RůžičkaZdroj: Rodinný archiv

Do školy jsem začal chodit v roce 1939, ale zabrali ji Němci, tak se děti potom učily v hostinci U Votočků. Za druhé světové války jsme neměli žádnou svobodu jako dnes. Ve škole chodili členové Hitlerjugend v bílých ponožkách s píšťalami, které jsme museli poslouchat a zdravit Heil Hitler, pokud jsme je neposlechli, prali se s námi.

Karel RůžičkaZdroj: Rodinný archiv

Vyučil jsem se zedníkem, ale chtěl jsem být rybářem. Protože rybolov a myslivost je mojí velkou vášní, sbírám zvířecí trofeje. Mezi moje největší úlovky patří 14 kilový kapr a 19 kilový sumec. Pracoval jsem pro Vodní stavby s těžkou technikou jako bagrista. Jezdil jsem po světě, protože práce nebyla. Největší strach jsem měl v roce 1939, kdy propukla 2. světová válka. Báli jsme se bombardování a hladu.

Karel RůžičkaZdroj: Rodinný archiv

Deset let jsem žil také v Praze, zažil jsem vpád sovětských vojsk. Nezapomenutelný a hrůzostrašný zážitek mám v paměti navíc z ledna 1969. To jsem zrovna pracoval u Národního muzea a bagroval metro. Ocitl jsem se asi deset metrů od hořícího Jana Palacha na Václavském náměstí. Můj kamarád Pepík chtěl studenta uhasit a hodil na něj kabát.

Karel RůžičkaZdroj: Rodinný archiv

Zažil jsem také nucené práce v pomocných technických praporech (PTP). Nedaleko nás má chatu kamarád a skvělý herec Karel Heřmánek. Rád vzpomínám také na Rudolfa Hrušínského, který se v Plané seznámil se svou ženou Evou Koubovou, místní rodačkou. Jeho vášní bylo také chytání ryb, nesmím zapomenout ani na Josefa Kemra, který si tu také pořídil chatu, na jeho památku u dráhy stojí dodnes opravená kaplička.

Karel RůžičkaZdroj: Rodinný archiv