Obchodníci a poskytovatelé služeb mohou od čtvrtka otevřít provozovny, byť v omezeném režimu. Vláda o tom rozhodla na mimořádném jednání v neděli. Ministři „podřadili“ z dosavadního čtvrtého stupně svého protiepidemického systému PES na třetí.

Na příslušnou hodnotu ve většině krajů přitom související index rizika klesl teprve v pondělí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) věří, že v následujících dnech dojde ke zlepšení situace všude.

Co se od čtvrtka mění?Zdroj: DeníkMalé podnikatele vláda zaskočila. Doufali totiž v rychlé otevření provozoven, aby mohli dohnat ztráty z předchozích týdnů, kdy museli mít zavřeno. Řadu klientek si již na pondělí například nasmlouvali v kadeřnickém salonu Chameleon v Jablonci nad Nisou. „Teď máme další stres, protože je musíme přeobjednávat,“ uvedla provozovatelka Lucie Uhlířová.

„Stále mám telefon na uchu a volám se zákazníky. Bohužel už je musím odmítat, protože až do konce roku nemám ani skulinku,“ přizvukuje kadeřnice Monika Křivánková z Velkých Pavlovic.

Časté změny pravidel komplikují život i školákům a jejich rodičům. Například plné zavedení aktuálního čtvrtého stupně režimu PES ve školách nastalo se zpožděním. I další zvolnění režimu ve školství bude trvat pár dní, s přechodem na třetí stupeň se proto ve školách začne od 7. prosince.

Zamotanou hlavu má ostatně i sám ministr zdravotnictví. „Já se přiznám, že už je těch informací tolik, že je úplně zpaměti neznám, nebo si je nejsem schopný zapamatovat do detailu,“ připustil Blatný.