Předchozí
1 z 6
Další

Prateta i prababička Ladislavy Princové byly důvěrnice šlechtičen

Rodačka ze Stráže Ladislava Princová tu obývá se svým otcem rodinný klenot, který je ozdobou celého města. Malebný domek se rovněž těší velké pozornosti turistů. A není divu. Jeho fasádu zdobí překrásné secesní štukatury, které má na svědomí prateta Froně. Ta se přátelila s hraběnkou Clam-Gallas. Prababička paní Princové zas byla kojnou strážské baronky Leonhardi.

Zdroj: Deník / Jana Formánková

Tetička se jmenovala Terezie Froně a byla na panské službě ve Frýdlantu, kde dělala společnost hraběnce Klotyldě Clam-Gallas. Na fotografii šlechtična sedí a teta stojí vedle ní. Obě dámy jsou vkusně oblečené podle tehdejší módy. Když tetě Froně služba skončila, vrátila se do Stráže ke své sestře. Někdy v roce 1863 pak naši chalupu přestavěla do honosného měšťanského stylu.

1Zdroj: Deník / Jana Formánková

Dodnes opatruji jako oko v hlavě módní časopisy po téhle podnikavé tetičce. Pobyt ve vyšších společenských kruzích ji velmi ovlivnil a zůstala velkou parádnicí. Výborně ovládala němčinu a tak si bez potíží přečetla německy psané texty. Všimněte si, že kromě nádherných ilustrací obsahuje časopis z roku 1876 také návody, jak ušít nejen šaty ale například i krásné povlečení na tehdejší zdobné postele.

2Zdroj: Deník / Jana Formánková

Naši předkové byli vůbec šikovní. Dříve bývala v naší chaloupce vinopalna a můj děda vzpomínal, jak se tu z okna do ulice prodával kolemjdoucím šnaps. Spousty lahví, které po vinopalně zbyly, později posloužily jako základ pod zahradní altánek. Společně s nimi se tam podle slov mého otce nachází i keramické kachle ze starých kamen.

3Zdroj: Deník / Jana Formánková

Jeden můj předek František Zátka působil ve Stráži jako učitel a proslavil se jako zapálený badatel a historik. Byla to jeho celoživotní vášeň a vydal dokonce knihu o zdejším hradu a zámku. Zkoumal samozřejmě i opevnění městečka a ve své publikaci uvádí, že ve směru od řeky chránila Stráž hradba. No a ta se v podobě zbytku kamenné zdi zachovala kolem zahrady našeho souseda. Kdekoli kopne do země, narazí na obrovské balvany.

4Zdroj: Deník / Jana Formánková

Moje prababička Albína Mikišková byla spřízněná s jakousi Růženou Švecovou z Lutové, pozdější strážskou baronkou z Leonhardi. Hodně o ní vyprávěla, Růžena prý byla velice krásná, a když chodila do zámecké studny pro vodu, tak se do ní mladý baron Adolf zamiloval. Lezla pak prý za ním do zámku oknem a on si ji svým urozeným rodičům navzdory vzal za ženu. Protože baronka a moje prababička porodily děti zhruba na stejně, tak si ji šlechtična vybrala za kojnou. Krásná Růžena je pochovaná v hrobce Leonhardiů na místním hřbitově.

5Zdroj: Deník / Jana Formánková