Po zdražení energií se bála, že nebude mít dost peněz na případné doplatky. „Rozhodla se proto, že v zimě nebude topit,“ popsala Deníku Aneta Šebková z Života 90. Zmíněný příběh podle Šebkové naštěstí skončil dobře. „Pomohli jsme jí se žádostí o příspěvek na bydlení,“ uvedla. Klientka tak již nemusí mít strach, že bude v topné sezoně drkotat zuby kvůli chladu.

Strach z byrokracie

Mnozí lidé v nesnázích přesto z poradenských center odcházejí bez naděje na zlepšení. „My jim sice sepíšeme žádost, ale jen ta nestačí,“ vysvětlila předsedkyně Rady seniorů Lenka Desatová. Zejména staré lidi totiž drtí komplikovaná související byrokracie. „Když jim vysvětlíme, které všechny dokumenty k tomu potřebují, tak většinou už znovu nedorazí. Je jich asi 14, což tazatele často vyděsí,“ posteskla si Desatová.

48 procent Čechů nemá dostatečné finance pro nenadálé životní situace, tedy má rezervu menší než šest měsíčních platů.
Zdražování dopadá hlavně na nejchudší. Z úspor by nevyžila ani polovina Čechů

Kam se můžete obrátit pro radu:

• Život 90 – telefony 222 333 555 a 800 157 157
• Občanské poradny – obcanskeporadny.cz
• Rada seniorů – rscr.cz

Zdroj: energiebezexekuci.cz, Deník

Jedná se přitom už o dlouhodobou potíž, na kterou úřady upozorňuje dlouhodobě. „Ještě intenzivněji po loňském pádu Bohemia Energy, ale zatím se neděje vůbec nic,“ podotkla.

Odborníci se shodují, že pokud stát lidem ohroženým kvůli překotnému růstu cen energií chudobou nepomůže, skončí jich řada v dluzích a exekucích. „Zcela jistě lze očekávat, že nejen s ohledem na zdražení tepla a elektřiny, ale i kvůli zdražování potravin a dalšího zboží se část lidí bude muset omezovat ve svých základních potřebách,“ obává se ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. „Tady má nezastupitelnou roli stát, aby těmto lidem pomohl,“ prohlásil.

Ilustrační snímek
Plynová krize: Odborníci nastínili pět možných scénářů vývoje v Česku

Lidé přitom o tom, že mají na pomoc nárok, často ani nevědí. Anebo se o ni stydí úředníky požádat. V případě začínající nouze by ale měl i u dosud slušně situovaných domácností jít zbytečný ostych stranou.

„Lidé by měli navštívit úřad práce a požádat o příspěvek na bydlení, který využívá jenom část těch, kteří by na něj měli nárok,“ uvedl Bohuslav Švamberk ze Sdružení bytových družstev a SVJ.

Potíže má pětina domácností

O tom, že nejde o ojedinělou záležitost, svědčí také čísla. Podle nového průzkumu společnosti PAQ Research pro Institut prevence a řešení předlužení (IPŘP) pociťuje střední či dokonce velké potíže v souvislosti s rostoucími cenami energií již pětina domácností. Mnoho lidí přitom svou spotřebu průběžně nekontroluje a čeká až na roční vyúčtování. U něj je proto může čekat nepříjemné překvapení.

Vítkov dlouhodobě patří mezi sociálně vyloučené lokality.
Život v ghettu Vítkov? Dobře už bylo, teď musíme přežít, říká samoživitelka

Ohroženým domácnostem by podle představ úředníků měl pomoci takzvaný úsporný tarif, který jim sníží částku na faktuře za energie. „Právě na něj nyní směřuje většina dotazů,“ uvedla předsedkyně Rady seniorů Desatová.

Bohužel tazatelé odcházejí s nepořízenou, žádné podrobnosti k tarifu zatím úřady neprozradily. Ví se pouze, že půjde o plošné opatření, které nebude zacílené právě na ohrožené skupiny, což odborníkům na dluhové poradenství vadí. „V tuto chvíli je nejdůležitější zaměřit se na cílenou pomoc u těch, kterým vyskočily zálohy na několikanásobek původní úrovně a minimalizovat velké roční nedoplatky za energie, které podle aktuálních dat hrozí velkému množství českých domácností,“ dodal ředitel IPŘP Radek Hábl.

Jak se bránit pádu do energetické chudoby

• spočítejte si, zda máte nárok na příspěvek na bydlení (pro domácnosti, které na bydlení vydávají přes 30 procent svých příjmů, v Praze přes 35 procent. Bližší informace najdete zde) či na jinou dávku státní sociální podpory (příspěvek na živobytí. Bližší informace najdete zde).
• požádejte o jednorázovou dávku mimořádné pomoci (bližší informace najdete zde)
• podívejte se, zda se vás netýkají nová opatření vlády (tzv. úsporný tarif apod.)
• komunikujte s dodavatelem energie, sjednejte si splátkový kalendář