Předchozí
1 z 6
Další

České stavy: Škůdce naší země jsme vyhodili z okna

Dechberoucí rekonstrukce našich dějin přenesla stovky návštěvníků hradeckého zámku o 400 let nazpět v čase. Členové a členky různých historických souborů lidem připomněli, jak české stavy zatočili s nepřáteli Českého království a našeho práva na svobodnou víru.
Lidé odvedle - JH - Vilém Slavata 0Zdroj: Deník / Jana Formánková

Jmenuji se Vilém Slavata, a coby ctižádostivý mladík jsem opustil Jednotu bratrskou a přešel ke katolické církvi. Ptáte se proč? Zoufale jsem toužil po moci. České stavy mi však ukázaly, že si ve své zemi nedají poroučet a vyhodili mne z okna pražského hradu. Před jistou smrtí mě i mé druhy zachránil odpad a šikmý sklon kopce, který ztlumil náš pád.
Lidé odvedle - JH - Vilém Slavata 1Zdroj: Deník / Jana Formánková

Většina obyvatel Českého království se hlásila ke kališnické víře a takzvaný Rudolfův majestát nám zaručoval náboženskou svobodu. To ale nemohla vystát katolická šlechta a tak byl majestát porušován. Proto jsme se jako zástupci českých stavů rozhodli, že nepřátele Českého království i obecného dobra stejně jako naši předkové ztrestáme vyhozením z okna.
Lidé odvedle - JH - Vilém Slavata 2Zdroj: Deník / Jana Formánková

Na naši stranu se postavil i těžce nemocný Albrecht Jan Smiřický ze Smiřic. Patřil k nejbohatším šlechticům v zemi a kromě toho byl považován za možného kandidáta na českou královskou korunu. Právě on nás dokázal sjednotit a v jeho pražském paláci jsme se rozhodli přistoupit k defenestraci. Zanedlouho po ní zemřel statečný Smiřický na tuberkulózu plic.
Lidé odvedle - JH - Vilém Slavata 3Zdroj: Deník / Jana Formánková

Po odstranění zrádných místodržících jsme sestavili prozatímní vládu. V jejím čele stál Václav Vilém z Roupova, který po naší porážce v bitvě na Bílé hoře uprchnul do zahraničí a zpět se vrátil až v roce 1631. Tehdy se mu podařilo pohřbít naše uťaté a potupně vystavené hlavy. Pobělohorskou zkázu přežil také jeden z našich předáků - vzteklý hrabě Matyáš z Thurnu. Zbývajících 27 vůdců českého povstání už takové štěstí nemělo. Byli jsme popraveni na Staroměstském náměstí.
Lidé odvedle - JH - Vilém Slavata 4Zdroj: Deník / Jana Formánková

Naše povstání za svobodu Českého království bez Habsburků vedlo k třicet let trvající válce mezi římskokatolickou církví a jejími odpůrci na území Evropy. Kromě toho se bojovalo i o trůny. Po válce byla naše zem podrobena rekatolizaci a téměř dalších 300 let jsme setrvali pod nadvládou rakouských Habsburků.
Lidé odvedle - JH - Vilém Slavata 5Zdroj: Deník / Jana Formánková