Na 100 milionů eur (2,4 miliardy korun) má chorvatskou státní pokladnu přijít nový systém výběru mýta na tamních dálnicích. Zatím lidé platí na mýtných branách, od roku 2025 by se to ale mělo změnit. Podle chorvatského ministra pro moře, dopravu a infrastrukturu Olega Butkoviče se balkánská země spolehne na moderní technologie. Výběr dálničních poplatků totiž zajistí kamery. Ty kromě registrační značky zaznamenají barvu, objem a profil auta.

Řidičům nově bude stačit už jen digitálně se zapsat do systému a platbu provést elektronicky. „Z průzkumu provedeného v roce 2019 vyplývá, že 70 procent řidičů bylo pro model zaplať a jeď namísto klasické dálniční známky. Od vinět se navíc všude pomalu ustupuje. I proto chceme jít cestou elektronického placení mýtného. A to bez zastavení," řekl nedávno Butkovič chorvatskému deníku Jutarnji list.

Už letos v dubnu začaly chorvatské úřady hledat zhotovitele plánované novinky. „Prostřednictvím výběrového řízení najdou nejlepšího uchazeče, jehož systém nahradí nejen stávající elektronický systém ENC, ale i takzvaný ruční výběr na všech úsecích dálnic v zemi,“ informuje chorvatský web Autonet.

I po zavedení kamer budou přitom řidiči stále platit dle ujetých kilometrů a poplatky zůstanou vítaným zdrojem státní kasy. Jen za období od začátku roku do poloviny srpna vybralo letos Chorvatsko na mýtném téměř 30 milionů eur. Tedy asi o osm procent více než za stejné období loni.

Slovy čísel lze dle deníku Jutarnji list také říci, že od počátku letošního ledna využilo chorvatské dálnice celkem 41,3 milionu aut. To je meziročně o 12 procent víc. Některou ze současných 399 chorvatských mýtných bran momentálně projede ve špičce asi 300 vozidel za hodinu.