Ne každá ploutev trčící z moře je žralok. Tak okomentoval svůj příspěvek na sociální síti Instagram uživatel Kejt Marinovic pod přezdívkou k8cousine, který zde sdílel video s rybou, jež nad hladinu vystrkuje ploutev, která může mnohému evokovat právě žraloka. Video mělo vzniknout v předměstské části Dubrovníku Zaton.

A i když někteří lidé skutečně v tvorovi vidí žraloka, sám autor videa má jasno. Podle něj se jedná o plachetníka štíhlého (Tetrapturus belone). Tedy ryby, která se nachází hlavně ve Středozemním moři a lidé na ni mohou narazit například kolem Itálie. „Žije v hloubce asi 200 metrů a pronásleduje hejna menších ryb. Jeho ploutev je velká a dlouhá a táhne se přes celý hřbet,“ osvětlil ve svém příspěvku podobnost se žralokem instagramový tvůrce.

Ploutev nad hladinou je mýtus, žralok útočí jinak, vysvětluje odborník:

Největší doposud ulovený exemplář plachetníka štíhlého byl dlouhý takřka dva a půl metru a vážil 70 kilogramů. Plachetník je velmi ceněnou rybou ve sportovním rybolovu. Podle Marinovice je také velmi dobrá k jídlu, ale její lov je regulován zákonem a povolen jen se zvláštním povolením.

Podle Wikipedie je plachetník modrošedě zbarvená ryba s charakteristicky utvářenou, vztyčitelnou hřbetní ploutví, která se táhne po celé délce hřbetu zvířete. Tato ploutev mu dala jméno. Dalším nápadným znakem je horní čelist protažená v dlouhý rypec, kterým se plachetník podobá mečounům či marlínům.