Dvanáctiletá ruská zpěvačka Sofia Khomenko sedí v televizním studiu, oděná je do azurově modré halenky a vlasy má spleteny do dvou dlouhých copů. „Hezký den, dnes budeme mít lekci o světovém míru,“ říká dívka svým zpěvavým hlasem do kamery. Tak vypadá úvod půlhodinového propagandistického videa, které nově zveřejnilo a dětem povinně naordinovalo ruské ministerstvo školství.

Ruský prezident Vladimir Putin v kokpitu letadla při návštěvě školícího střediska letecké společnosti Aeroflot na předměstí Moskvy,
Uvalení tvrdých sankcí? Je to krok podobný vyhlášení války, domnívá se Putin

Snímek je dalším nástrojem ruské propagandy spojené s vojenskou invazí na Ukrajinu. „Dvanáctiletá zpěvačka opakuje ve videu Putinova slova, že jeho vojáci jsou na Ukrajině proto, aby ochránili Rusy před neonacisty,“ přibližuje obsah videa web Daily Mail.

Kreml už od počátku invaze na Ukrajinu potlačuje jakékoliv objektivní zprávy o dění v napadené zemi. Ruská státní média konflikt opakovaně zdůvodňují slovy, které použil prezident Vladimir Putin při prvním projevu ohlašujícím invazi, tedy že Rusko na Ukrajině brání genocidě a zbavuje zem neonacistů. Stejná rétorika je pak použita i ve zmíněném novém snímku určeném pro nejmenší Rusy.

Útok na školku? Dezinformace, tvrdí

Ve videu se stoupající ruská pěvecká hvězda Sofia baví se dvěma moderátory, kterým klade zdánlivě nevinné dětské otázky o konfliktu. Vše je ale jasně směřované k tomu, aby byl podpořen obraz konfliktu, který vytváří Vladimir Putin. „Dnes si promluvíme o tom, jak můžete zjistit, co se děje. Mluvíme o událostech na Ukrajině,“ říká dvanáctiletá zpěvačka na záznamu.

Postupně je jí - a dětským divákům videa - vysvětleno, že válka na Ukrajině byla nutností, ke které musel Putin přistoupit, aby ochránil Rusy před neonacisty, tedy současnou ukrajinskou vládou. Video potom obsahuje i další lži. „Koluje množství fotek údajně z války na Ukrajině, ale tyto ve skutečnosti pocházejí z úplně jiných válečných konfliktů. Některé obrázky jsou dokonce z počítačových her,“ tvrdí na nahrávce moderátor Denis Polunchukov.

Ovlivnitelné dětské publikum se také snaží přesvědčit, že nemá věřit zprávám o útocích ruských jednotek na civilní ukrajinské cíle - byť ty se v realitě dějí stále častěji. Dezinformacemi Polunchukov nazývá například zprávy o tom, že raketa zasáhla školku nebo že bylo sestřeleno ruské letadlo.

Zdroj: Youtube

Video rovněž dětem vysvětluje, že Rusko bylo do celého konfliktu vtaženo. „Jako agresor je prezentováno NATO a Spojené státy americké jsou zase představeny jako válečný štváč,“ komentuje list The Telegraph.

Konec nezávislých médií? 

Propaganda ve státních ruských médiích i školách se zároveň v posledních dnech zintenzivňuje. Důvody vidí zahraniční komentátoři dva. „Vojenská kampaň ruské vlády se setkala s mnohem větším odporem ukrajinských vojáků i civilistů, než se očekávalo. Tisíce Rusů navíc byly zatčeny při protiválečných protestech,“ připomíná list NY Post.

Informace, které dostávají Rusové o válce, se Kreml snaží ovlivnit i dalšími způsoby. Vytváří třeba stále větší tlak na nezávislá média, která se vymykají státní kontrole. „Rusko v pátek zakázalo přístup na internetové stránky BBC i dalších nezávislých médii,“ uvádí list Daily Mail jeden z příkladů, jak se Kreml snaží potlačit veškeré informační kanály, které nejsou jeho hlásnou troubou.

Vlaková linka Allegro operující mezi Petrohradem a Helsinkami je nyní jednou z mála únikových cest pro Rusy, kteří se rozhodli opustit rodnou zemi. Na snímku linka Allegro na nádraží v Helsinkách.
Pryč od Putina. Rusové prchají do Finska, vlaky jsou přeplněné

Na seznamu médií, jejichž webové stránky si již Rusové neotevřou, se ocitly také například Deutsche Welle a Rádio Svobodná Evropa. Ruská státní média pak dostala od Kremlu jasný pokyn, že smí uvádět jen informace, které jim poskytnou přímo tamní úřady.

Hlad Rusů po ověřených a pravdivých informacích se přitom po invazi na Ukrajinu prudce zvýšil. „Průměrný počet lidí sledující naše ruskojazyčné zprávy se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku ztrojnásobil, počet návštěvníků našeho webu v ruštině pak stoupl na 10,7 milionu lidí, což je rekordní hodnota. A počet návštěvníků přistupujících z Ruska na web bbc.com, na kterém se nachází zprávy v angličtině, byl na 252 procentech průměru,“ informovala BBC.

Ve škole o invazi 

Zdroj: DeníkKremelská propaganda se však aktuálně nejvíce soustředí na ruské děti. Video, které zveřejnilo ministerstvo školství, není jediným nástrojem, jímž budoucí generaci ovlivňují. „Učitelé dostali manuál, podle kterého musí o ruské invazi mluvit jako o misi na udržení míru. Děti se rovněž musí zúčastňovat vyučovacích hodin, které jsou zaměřené pouze na válku,“ připomíná web Daily Mail.

Přesný obsah manuálů nebyl zveřejněn, základní body ale ano. „Manuály, které byly rozvezeny na školy, přikazují učitelům, aby říkali studentům, že Ukrajinci jako národ neexistovali až do dvacátého století a že země v roce 2014 zažila krvavý převrat, při němž byl vytvořen americký loutkový režim,“ píše Al Jazeera.