Americký prezident Donald Trump na twitteru kritizoval odbornou členku svého krizového štábu pro boj s koronavirem Deborah Birxovou. Obvinil ji z toho, že podlehla tlaku opozičních demokratů a v rozhovoru s televizí CNN předložila příliš pesimistický obraz stavu pandemie covidu-19 v USA, uvádí agentura AFP.

Birxová v neděli prohlásila, že pandemie ve Spojených státech vstoupila do nové fáze. Situace je podle ní jiná než v březnu či dubnu, protože je virus „překvapivě rozšířený“ a v bezpečí tak nejsou již ani obyvatelé venkovských oblastí, kteří byli dosud šíření nákazy více méně ušetřeni.

„Deborah se chytla návnady a udeřila proti nám. Ubohé,“ napsal na sociální síti Trump. Domnívá se totiž, že alarmující tón nasadila až poté, co na ni zaútočila nejvýše postavená demokratka v Kongresu Nancy Pelosiová. „Prezident šíří dezinformace o viru a ona (Birxová) je jím pověřená osoba, takže tam důvěru nemám, ne,“ řekla Pelosiová na otázku, zda odbornici důvěřuje. Trump Bir-xovou kritizoval kvůli tomu, že podle něj v reakci na kritiku změnila tón a otočila se proti jeho vládě, která v boji s „čínským virem udělala skvělou práci“.

Příliš pesimismu

Trump již dříve kritizoval dalšího z odborných členů svého krizového štábu Anthonyho Fauciho. Rovněž jej obviňuje z toho, že o stavu pandemie v USA hovoří příliš pesimisticky a poukazoval na to, že se v minulosti v začátcích pandemie mýlil v některých výrocích o koronaviru.

Podle amerických médií prezidentovi poradci před několika týdny také zaslali novinám seznam Fauciho starších výroků, které podle nich byly nepřesné. Tuto snahu zdiskreditovat člena vlastního týmu tehdy některá média označovala za pozoruhodnou.

Závidí popularitu

Birxová a Fauci se díky častému vystupování po boku Trumpa stali známými po celých USA, podle řady průzkumů je Fauci dokonce Američany považován za nejdůvěryhodnější veřejnou osobnost. „Proč nejsem já a vláda taky tak populární?“ tázal se minulý týden Trump.

USA jsou v absolutních číslech nejhůře zasaženou zemí na světě, registrují 4,68 milionu pozitivních nálezů na SARS-CoV-2 a bezmála 155 tisíc lidí zemřelých v souvislosti s covidem-19. (čtk, lup)