Někteří absolventi marně hledají uplatnění v oboru, který si vybrali. Mnohým nezbude nic jiného, než za prací odcestovat.

To potvrdila i Ivana z Dačic: „Není jednoduché sehnat tady slušnou práci. Dokončila jsem střední školu a chtěla bych pracovat jako administrativní pracovnice. Pokud práci neseženu do konce prázdnin, tak půjdu do Českých Budějovic, kde s uplatněním není pro středoškoláky zas takový problém jako zde.“

Ani Martin z Jindřichova Hradce neměl s uplatněním štěstí, dobrou práci shání již téměř rok: „Po maturitě jsem musel jít z finančních důvodů pracovat. Nesehnal jsem zaměstnání v oboru, který jsem hledal.“ Uvedl i to, že čeká na příští rok, kdy dostuduje jeho přítelkyně. Pak chtějí společně odjet za prací do většího města.

Michaela jde také kvůli penězům rovnou do práce, ale i přesto ještě chce dálkově studovat při zaměstnání. „Letos jsem odmaturovala v oboru Obchodník – vedoucí obchodu. Práci v oboru jsem sehnala snadno díky tomu, že jsem pracovala při studiu. Nepřemýšlela jsem o tom, že bych hledala uplatnění třeba v Praze. Chci zůstat tady, protože tu mám přátele a rodinu. Příští rok bych se chtěla přihlásit do dálkového studia na vysoké škole v Českých Budějovicích,“ uvedla Michaela.

„Po ukončení střední školy jsem sháněl práci u počítačů nebo v managementu, ale marně,“ uvedl Michal z Jindřichova Hradce.
Zmínil i to, že po maturitě nesehnal práci, tak se ještě přihlásil na střední odborné učiliště. „Ve volném čase chodím na brigády, abych si přivydělal, ale práci sháním dál,“ uvedl Michal.