Někteří absolventi marně hledají uplatnění v oboru, který si vybrali. Mnohým nezbude nic jiného, než za prací odcestovat.

To potvrdila i Ivana z Dačic: „Není jednoduché sehnat tady slušnou práci. Dokončila jsem střední školu a chtěla bych pracovat jako administrativní pracovnice. Pokud práci neseženu do konce prázdnin, tak půjdu do Českých Budějovic, kde s uplatněním není pro středoškoláky zas takový problém jako zde.“

Ani Martin z Jindřichova Hradce neměl s uplatněním štěstí, dobrou práci shání již téměř rok: „Po maturitě jsem musel jít z finančních důvodů pracovat. Nesehnal jsem zaměstnání v oboru, který jsem hledal.“ Uvedl i to, že čeká na příští rok, kdy dostuduje jeho přítelkyně. Pak chtějí společně odjet za prací do většího města.

Struktura uchazečů o zaměstnání podle vzdělání k 31. květnu.

Michaela jde také kvůli penězům rovnou do práce, ale i přesto ještě chce dálkově studovat při zaměstnání. „Letos jsem odmaturovala v oboru Obchodník – vedoucí obchodu. Práci v oboru jsem sehnala snadno díky tomu, že jsem pracovala při studiu. Nepřemýšlela jsem o tom, že bych hledala uplatnění třeba v Praze. Chci zůstat tady, protože tu mám přátele a rodinu. Příští rok bych se chtěla přihlásit do dálkového studia na vysoké škole v Českých Budějovicích,“ uvedla Michaela.

Volná pracovní místa podle požadavku na vzdělání k 31. květnu.

„Po ukončení střední školy jsem sháněl práci u počítačů nebo v managementu, ale marně,“ uvedl Michal z Jindřichova Hradce.
Zmínil i to, že po maturitě nesehnal práci, tak se ještě přihlásil na střední odborné učiliště. „Ve volném čase chodím na brigády, abych si přivydělal, ale práci sháním dál,“ uvedl Michal.

Nejžádanější profese na trhu práce k 31. květnu.