Dne 31. července okolo třetí odpoledne jsem jel k jezu Tájek na ryby. Když jsem přišel k řece, tak na protějším břehu seděl kolega rybář.

„Tak co berou?“ on mi odpověděl: „Ale je to nějaké divné, ani se to nehne a plavou tady mrtvé ryby“.

Rozhlídl jsem se po hladině a opravdu, plavali tam cejni, kapři, boleni. Po nějaké době přijela k jezu hlídka policie. Říkal jsem si, že se asi něco děje. Oni se nezajímali o mrtvé ryby, ale o malé kluky kteří tam chytali ryby do ruky. Zapsali si jejich jména, nafotili nachytané ryby a odjeli.

Za další asi dvě hodiny přijel nějaký muž, měl na nohou vysoké holínky a v ruce foťák. Obešel okolí jezu, udělal nějaké fotky a se slovy: „To je úsek Veselskejch,“ odjel.

Druhého dne ráno jsem se šel podívat k jezu. To, co jsem viděl, byl pro mne šok. Pod i nad jezem a také v náhonu bylo mnoho padlých ryb. Cejni, boleni, štiky, kapři a také sumec, který měřil 160 centimetrů!

V danou chvíli jsem myslel, že do řeky něco muselo vytéct. Vzal jsem proto telefon a zavolal na číslo 158. Oznámil jsem velký úhyn ryb, operačním důstojníkem mi bylo řečeno, jestli to není velkým horkem. Já jsem mu odpověděl, že je to možné, ale proč padají velcí kapři a sumci? On mi odpověděl, že tam pošle hlídku nebo mi zavolají.

Asi po čtyřiceti minutách se ozvali z Obvodního oddělení PČR Třeboň a začali, že o tom úhynu vědí již několik dní a že to také vědí jak Český rybářský svaz, tak i odbor životního prostředí při MěÚ Třeboň. Dále mi operační sdělil, že tam včera byla jejich hlídka, která tam načapala nějaké kluky pytlačit a rozprášila je. Tím chtěl hovor ukončit, ale já jsem dál trval na tom, ať se sem někdo dojede podívat nebo alespoň sebrat ty mrtvé ryby. Ubezpečil mě, že se tak stane.

Okolo jedenácté dopoledne přijela zelená fabie, z ní vystoupili dva muži a začali fotit. Po chvíli jsem si všiml, že jsou tři. Ten třetí muž přijel na mopedu. Dal jsem se s ním do řeči, co to asi mohlo zapříčinit a tak podobně.

On mi odpověděl, že za to můžou sinice z Rožmberka, které zavinily ztrátu kyslíku ve vodě. Z jeho další řeči jsem usoudil, že je asi z ČRS Veselí nad Lužnicí. Jinak ti dva pánové, kteří si to celé nafotili, nasedli do auta a odjeli. Úklid padlých ryb nastal v odpoledních hodinách.

Další den ráno jsem se šel znovu podívat na jez. V náhonu opět sumec, tentokrát „jenom“ 120 centimetrů, pod jezem opět kapři, cejni a bolen. Taková situace na řece nikdy nebyla a horka byla větší, vody bylo méně.
Nastávají zde otázky: Proč se tak nedělo v minulosti? Proč se tak nestalo v loňském roce, kdy byla řeka spuštěna a bagrovalo se dno? Proč nikdo nebral vzorky z ryb a z vody?

Odpovědi jsou jednoduché. On by totiž musel někdo chtít. Proč si dělat starosti, to je lepší dělat mrtvého brouka.

Na fotce, kterou posílám v příloze, je šestiletý kluk, myslíte, že si bude moci někdy takového sumce vytáhnout živého z řeky Lužnice?

Namor.v@seznam.cz