Během minulého víkendu zamířil Ritchie z Prahy do jižních Čech za svým dědou, který je hospitalizovaný na interním oddělení jindřichohradecké nemocnice. „Když jsem přišel k němu na pokoj, všiml jsem si, že tam leží úplně sám a nemá si s kým povídat. Zároveň jsem viděl, že u stropu visí držák na televizi a protože děda byl vždy milovník televize, u které každý večer usínal, došel jsem za sestrami, jestli mu mohu televizi na pokoj alespoň pronajmout,“ vylíčil Ritchie. Personál nemocnice mu ale sdělil, že taková možnost momentálně není. „Proto jsem dostal nápad a domluvil se s ošetřující lékařkou mého dědy s tím, že bych chtěl televizi koupit a následně ji věnovat jindřichohradecké nemocnici jako dar i pro další pacienty. Myslím si, že když tam člověk leží sám a kouká na šedivé stěny, tak to není úplně příjemné a televize přece jen člověka dokáže zabavit,“ poznamenal urbexer. Vyrazil proto vybrat televizi do nejbližší prodejny elektroniky u nemocnice. „Zjistil jsem, že mi chybí nějaké peníze. Proto jsem hned oslovil přátele na whatsappové skupině, vysvětlil jim svůj plán a společně jsme se na televizi poskládali. Donesl jsem ji na oddělení, zapojil a děda měl obrovskou radost,“ dodal Ritchie, který by rád svým přátelům a nejbližším ještě dodatečně poděkoval.

První letošní příležitosti nasbírat si čerstvé jahody na plantáži v Dolní Pěně využily stovky lidí.
V Dolní Pěně začal samosběr jahod. Během první hodiny dorazily stovky zájemců

Urbexer Ritchie a jeho dar internímu oddělení jindřichohradecké nemocnice.Urbexer Ritchie a jeho dar internímu oddělení jindřichohradecké nemocnice.Zdroj: Se svolení Richarda Šmída alias RitchiehoInterní oddělení nemocnice v Jindřichově Hradci televize k dispozici má, nejsou ale na každém pokoji. Mobilní pacienti pak mohou také sledovat televizi ve výklenku na chodbě, kde jsou židle i stolky. Každý podobný počin nemocnice vítá. „Rádi bychom samozřejmě poděkovali každému, kdo se snaží vylepšit komfort pro pacienty a zpříjemnit jim pobyt v nemocnici, aby se odreagovali od všedních dní. Nestává se to příliš často, za svou éru na interním oddělení jsem se s věcnými dary setkala snad pouze dvakrát,“ vzpomněla vrchní sestra interny jindřichohradecké nemocnice Miroslava Dudová s tím, že řadu menších darů nemocnice přijímala i v době covidu.

Jednou televizí ale iniciativa urbexera Ritchieho nekončí. „Protože se věnuji charitativním projektům, napadlo mě sehnat nějaké dárce nebo sponzory s tím, že bychom takto na základě telefonických rozhovorů se zástupci nemocnic pořídili nějaké televize a odvezli je na oddělení, kde pacientům chybí,“ nastínil své plány s tím, že už má domluvené slevy u dvou velkých dodavatelů elektroniky. Ozvalo se mu zároveň i několik dárců, kteří už na projekt poslali peníze nebo plánují přispět. „Do dvou týdnů bych rád na svém facebookovém profilu zveřejnil informace o tom, kolik peněz se vybralo, jaké se koupily televize a kam je s přáteli odvezeme. Možná bych začal jindřichohradeckou nemocnicí, pokud bude mít zájem,“ přislíbil Ritchie.

Hasičské cvičení na záchranu zraněného na jeřábu.
OBRAZEM: Jeřábníkovi se ve výšce udělalo nevolno. Hasiči cvičili jeho záchranu

Ritchie, vlastním jménem Richard Šmíd, ve svém volném čase navštěvuje opuštěná místa, šplhá na výškové stavby, jako jsou komíny nebo vysílače a pořizuje unikátní fotografie. Strávil také týden v Černobylu a o svém zážitku vydal knihu. „Tím, co dělám, lidem poskytuji zážitky, na které oni třeba nemají odvahu nebo čas a výměnou za to si občas vymyslím nějaký takový charitativní nebo sociální projekt, který následně lidé rádi podpoří. Nedávno jsme třeba vezli na Ukrajinu do Mykolajiva 81 dekompresních jehel, na které se vybraly peníze,“ přiblížil urbexer. Ritchie má na svém facebookovém profilu Unlimited Freedom 30 přes tisíc fanoušků.