Sváteční atmosféru ve městě odstartují adventní trhy, které začnou už 20. listopadu na Masarykově náměstí. „Na horním náměstí zády ke Klášterské ulici přibude pět nových stánků, které tam zůstanou po celou dobu adventního období. Jeden ze stánků bude specifický, protože byl nabídnut charitativním sociálním organizacím, které ve městě působí. Zdarma si ho vždy na určitou dobu pronajmou tak, aby se prostřídaly. Organizace budou mít ve stánku zázemí k prodeji svých výrobků a nabídce služeb,“ přiblížil jindřichohradecký starosta Michal Kozár. Město chce tímto vstřícným krokem podpořit charitativní spolky, aby získaly další finanční prostředky na svůj provoz. Tradiční dřevěné chaloupky na náměstí Míru se pak otevřou od 27. listopadu. Lidé si na trzích budou moci nově nakoupit až do Tří králů.

Návrh nové světelné dekorace na fontáně, která zkrášlí Masarykovo náměstí. Oproti obrázku by měla by být otočená naproti Střelnici.
Advent v Jindřichově Hradci začne už za měsíc. Město si připravilo překvapení

Součástí adventu ve městě bude vůbec poprvé i vyhlídkové kolo. "Na dolním náměstí se podařilo domluvit zpestření v podobě kolotočů. Půjde o 14 metrů vysoké ruské kolo, které by mělo stát v prostoru před starou radnicí, kde je vyhrazené parkoviště. Bude z něj krásně vidět na špičku vánočního stromu a celé náměstí. Doplní ho ještě druhý menší kolotoč pro děti,“ nalákal starosta Michal Kozár. Obě atrakce by se měly roztočit se začátkem adventních trhů.

Překvapením letošního adventu bude zároveň nová světelná instalace. Nazdobený světelný oblouk nechá radnice umístit na zemní fontánu na Masarykovo náměstí. Dekorace bude opatřená znakem města a z obou stran ji doplní svítící andělé. Lidé se pod ní budou moci vyfotit. Nová světelná adventní výzdoba se rozzáří společně s vánočním stromem v sobotu 2. prosince v 18 hodin.

Pracovníci služeb města instalují vánoční dekorace do jindřichohradeckých ulic.
Jindřichův Hradec dostává vánoční kabát. Lampy v ulicích zdobí vločky i hvězdy

Adventní období přinese i řadu koncertů. Jedním z těch větších bude vánoční koncert Jindřichohradeckého Big Bandu spolu se zpěvákem Petrem Bende. Přijít poslechnout si ho můžete do Kulturního domu Střelnice 1. prosince od 19 hodin.

Chystáte zajímavé adventní akce? Dejte vědět i ostatním čtenářům. Pište na mail jihoceske.vanoce@denik.cz

Nádvoří jindřichohradeckého zámku o druhém adventním víkendu 9. a 10. prosince obsadí tradiční tržiště s originálním zbožím, malý zvěřinec nebo dílny s výrobou vánočních ozdob z přírodních materiálů. V provozu bude opět 500 let stará černá kuchyně, dovednosti předvedou umělečtí řezbáři, kovář, hrnčíři a pletař košíků. Trhy doplní i řada uměleckých představení.

Program na letošní advent si nachystalo i Muzeum fotografie a obrazových médií, Dům Gobelínů, Muzeum Jindřichohradecka i Hvězdárna a planetárium.

Vánoce, Vánoce přicházejíVánoce, Vánoce přicházejíZdroj: Deník/ Redakce