Problematická soužití klientů v sociálních zařízeních řeší někdy i policie.

„Ona napadá v celém ústavu pacienty, kteří si též chodí stěžovat a nic se jí nestane,“ stojí mimo jiné v dopise.
Ke stížnosti se na dotaz Deníku vyjádřil i vedoucí sociální pracovník v tomto ústavu Viktor Šťástka. „Klient si stěžoval ústně, ale protože u incidentu nebyl žádný svědek, policii jsme nevolali. Na druhou stranu nechceme nic tutlat,“ říká. S oběma aktéry mluvil a s ženou nyní pracují v ústavu tak, aby dokázala zvládat svoje emoce a ostatním lidem neubližovala. Výpovědí z ústavu to ale řešit nechtějí. Ta se dává až v krajním případě.


Podle ředitele Ústavu sociálních služeb v České ulici Jiřího Blížila se snaží zacházet se všemi jako s kýmkoliv jiným. To znamená nejen návštěvy běžných kulturních akcí, ale také zdejší obyvatelé musí nést důsledky svého jednání. Když jsou tedy zaměstnanci svědky nějaké agrese, neváhají zavolat policii. Klienti se pak nevyhnou ani výslechu.


S agresivní klientkou se setkali v loňském roce i v Domově důchodců v Budíškovicích. Nezvladatelná touha po cigaretě skončila napadením zdravotní sestry francouzskou holí. Sestra musela po napadení zůstat doma v pracovní neschopnosti a incident vyšetřovala i policie. „Jednalo se o klientku, která byla závislá na cigaretách. Bohužel jí na ně nezbývalo moc peněz. Dohodli jsme se tedy, že jí budeme cigarety přidělovat, aby je nevykouřila hned ráno a pak už jí žádné nezbyly. Bohužel jednou v době snídaní kvůli tomu napadla zdravotnici,“ popisuje příčiny konfliktu vedoucí domova Marie Tománková.
Protože však nebyla tato žena agresivní poprvé, dostala od vedení domova písemné upozornění. Nakonec jí byl pro opakované problémy pobyt v Budíškovicích ukončen. Podle Tománkové to byl ojedinělý případ a dokonce první vyloučení.