„Nasazeno bylo celkem třicet policistů, kteří zjistili sedmdesát pět přestupků. Z toho vybrali na pokutách sto třicet tisíc korun,“ uvedl včera k přávě skončené akci tiskový mluvčí krajské policie Jiří Matzner s tím, že nejvíce řidiči překračovali rychlost, a to přesně v šedesáti případech.

„Zkontrolovali jsme osmdesát řidičů. Například nejrychleji jel automobil rychlostí sto sedmdesát sedm kilometrů v hodině, motocykl u Písku pak sto osmdesát,“ zdůraznil.

Policisté naopak nezjistili za volanty žádný alkohol či drogy, ale jeden motocyklista dokonce zaútočil na policisty motorkou. „Ale díky vrtulníku nám ujel opravdu málokdo,“ uzavřel Matzner.

Do dopravní akce v Písku byli zapojeni i policisté z Jindřichohradecka.

Za rychlím motrorkářem, který ujel policejním hlídkám, se však nemohl vydat ani nasazený vrtulník. „Letěl v ten samý okamžik za dalšími dvěma ujíždějícími motorkáři. Ty jsme nakonec zastavili. Ale tohoto rekordmana se nám už dohnat nepodařilo,“ zmínil se včera mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

Policisté honičku s ním vzdali. „Naším cílem není vyprovokovat ho k ještě vyšší rychlosti a hazardu,“ dodal Matzner.

Policisté monitorovali v sobotu v rámci krajské dopravně bezpečnostní akce hlavní tahy od Českých Budějovic přes Strakonice a Písek až na Novou Hospodu.

Jak nebezpeční dokážou někteří motorkáři být, poznala o víkendu jedna z policejních hlídek na vlastní kůži. A to ve chvíli, kdy chtěla zastavit motorkáře, který jel se spolujezdkyní na motocyklu Honda bez značky. Policistu svojí jízdou ohrožoval a trefil zastavovací terč, který držel v ruce. Další hlídce se pak pokoušel ujet. Policie ho nakonec dostihla.

Riskantní chování překvapuje i některé motorkáře. „Jsou takoví řidiči, kteří jedou bez ohledu na okolí. Nechápu to. Motorku sice mám, ale jezdím si jen tak pohodově, žádné divočiny. Mám děti a nerad bych, aby byly sirotci. S kontrolami na silnicích souhlasím, nemám se čeho bát,“ zmínil se motorkář z Písku Jiří Habich.

I když se policie zaměřovala hlavně na motorkáře, nebyly jí lhostejné ani přestupky řidičů aut. Nejvyšší naměřená rychlost u osobních aut byla podle jejich údajů u stříbrného mercedesu, a to 177 kilometrů v hodině.
Hodnocení dopravní akce


Krajští policisté zkontrolovali během čtyř hodin celkem 80 řidičů. Ze 75 přestupků řidiči šedesátkrát překročili rychlost a pětkrát byli pokutováni za špatný technický stav vozidla.

Celkem se vybralo na pokutách 130 000 korun. Někteří řidiči se podrobili i zkoušce na alkohol a drogy. „Žádný test ale nebyl pozitivní,“ řekl za policii Jiří Matzner.

Při dopravně bezpečnostní akci bylo do terénu nasazeno 12 policejních hlídek o třiceti policistech. K dispozici měli devět aut, tři motocykly a vrtulník. Rychlost měřili laserovými radary a radary v autech. Podle mluvčího policie Jiřího Matznera hodnotí policie akci jako úspěšnou. „Díky vrtulníku nám opravdu ujel jen málokdo,“ uvedl policejní mluvčí.