Mnozí šéfové zemědělských podniků nechtějí výnosy, dokud nemají obilí pod střechou, odhadovat. I slibně vypadající úrodu může ovlivnit nepřízeň počasí.


Na některých místech museli zemědělci kvůli dešti kombajny zastavit. „Máme zatím sklizeno 25 procent. Obilí zřejmě budeme muset uměle dosoušet na sušičce,“ uvedl předseda správní rady společnosti CIZ AGRO v Cizkrajově Jaroslav Pokorný.

V Dolních Němčicích vyjedou do polí podle technika společnosti Lučina Milana Srba nejspíš v pátek, pokud vyjde předpověď počasí. I jim déšť způsobil nemalé problémy. Hodně porostu ječmene při prudkých deštích polehlo a každý den přibývají další místa. Podle Milana Srba oddaluje sklizeň obilí i to, když je pole zarostlé pýrem. V něm se totiž drží rosa. Místa, která byla postřiky vyčištěná od pýru, se mohou sklízet dříve. Proto o tomto opatření uvažují do budoucna.

Sklizeno před deštěm

„Ozimý ječmen jsme sklízeli celý víkend. Naštěstí jsme to stihli, než začalo pršet,“ uvedl obchodní zástupce společnosti K+K Břilice Vojtěch Leština. Podle něj byl loňský výnos ječmene lepší než letošní, který je přes 50 metráků na hektar. Přičítá to většímu výskytu chorob. Břilická firma zatím sklidila 140 hektarů, ale zbývá ještě sklidit 2300 hektarů plodin. Po ječmenu přijde na řadu tráva kostřava, kterou pěstují na semeno, později řepka a další obiloviny.

Podle Leštiny by měly být výnosy obilovin a řepky, na rozdíl od ječmene, letos lepší než v loňském roce. „Záleží však na tom, zda byly provedeny postřiky proti chorobám. Tam, kde nebyly, je vidět už teď, že to způsobí velké škody,“ vysvětlil Leština.

Po ječmenu je na řadě řepka

Ječmen nepěstují třeba v zemědělském družstvu Radeko ve Velkém Ratmírově. Ale chystají se koncem příštího týdne na sklizeň řepky, pokud to počasí nepřekazí. „Prognózy o tom, jaká bude úroda, nemám rád. Počasí je nevyzpytatelné,“ řekl předseda družstva František Holakovský.

Hlavním zaměřením družstva je pěstování brambor. V současné době provádějí na polích jejich ošetření proti chorobám a plísním.
Zároveň dělají senáže, suší otavy a chystají se na druhou seč jetelů.