Rizikové jsou hlavně předvánoční trhy a jarmarky, ke kterým neodmyslitelně patří stánkový prodej horkých alkoholických nápojů. Tentokrát se však kompetentní orgány rozhodly neponechat nic náhodě. „Už od pondělí máme v terénu své lidi, kteří důsledně kontrolují původ alkoholu prodávaného ve stáncích. Spolupracujeme i s jednotlivými městy a obcemi, z nichž se některé rozhodly dokonce místní vyhláškou prodej alkoholu na trzích omezit," uvedl tiskový mluvčí krajské hygieny František Kotrba.

Na jedny z největších adventních trhů v regionu se o tomto víkendu připravuje i Jindřichův Hradec, kde se však s žádným omezujícím opatřením nepočítá.

„Spoléháme spíše na důslednou kontrolu. Všichni prodejci museli nahlásit, jaký alkohol a z jakých zdrojů chtějí nalévat. Na to, aby jasně daná pravidla skutečně dodržovali, budou kromě hygieniků a celníků dohlížet i strážníci městské policie a úředníci živnostenského odboru. Myslím, že při takové čtyřnásobné kontrole absolutně nic nehrozí," říká starosta Jindřichova Hradce, který svá tvrzení podporuje ještě dalším argumentem. „Jsem přesvědčený, že u nás se pije hlavně kvalitní alkohol, který všichni dobře znají. V tom jsou Hradečáci ortodoxní. Já osobně si v neděli punč určitě dám a žádné obavy nemám," míní starosta.

S jeho slovy souhlasí i obyvatelé města nad Vajgarem. „Je výhoda, že u nás by lidé stejně nepili nic jiného, než je hradecký rum nebo punč. To nutí i stánkaře, aby prodávali jen dobré pití. Já navštěvuji vánoční chaloupku a ani letos nebudu dělat výjimku," konstatoval Jan Penc ze sídliště Hvězdárna.