Na 3D tiskárnách bylo vyrobeno zhruba 250 tříbarevných dílků, ze kterých vznikl unikátní plastový anděl. Ten v sobotu vpodvečer roztáhl svá ochranná křídla nad druhým ročníkem jediného festivalu betlémů v České republice nazvaném Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí.
Socha vznikla ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka a realizuje ji projekt PETMAT, který funguje na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Ten už minulý rok vytvořil pro muzeum v Jindřichově Hradci nasvícenou pětimetrovou sochu anděla. Do akce bylo zapojeno dvanáct základních škol v Jindřichově Hradci a okolí.
Advent 2017: ● Andělské Vánoce v Mojném začnou dnes v 16 hodin v sále hospody. Na programu bude vánoční divadlo s Mikulášskou nadílkou, disco, soutěže pro děti s rodiči, čerti, Mikuláš s andělem. Program v parku začne v 17 hodin. Následovat bude Dudlajda s koledou, příjezd Vánoční královny, vánoční vystoupení a rozsvícení stromu. |
Letos jde o dva metry vysokou sochu anděla z dílny umělce Dominika Císaře. Projekt je jedinečný v tom, že celá socha vzniká takzvaným crowdprintingem, tedy že o jednotlivé části se mohli pomocí interaktivní webové stránky přihlásit tiskaři z celé republiky, a tím se na výrobě díla podílet. Jako náplň je použit filament z recyklovaného PETu, z něhož PETMAT tiskne ve 3D jako jediný v České republice.
„Socha anděla je rozdělena na jednotlivé díly, z nichž si každý tiskař vybral jednu nebo více částí, které následně na své tiskárně vytiskl,“ vysvětlila princip crowdprintingu architektka a iniciátorka projektu PETMAT Kateřina Nováková. Anděl je výjimečný i tím, že se každá jeho část umí otáčet kolem tří os, díky čemuž z každého úhlu bude vypadat rozdílně. Celý mechanismus funguje na podobném principu jako historické Krýzovy jesličky.
Plastika ozdobila fontánu na Masarykově náměstí, kde nahradila starou vánoční výzdobu v podobě nasvícené koule. K vidění bude po celé vánoční období a poté se přesune do muzea v Jindřichově Hradci.