V ní totiž od loňského října vzniká multifunkční kulturní zařízení.

„Zatím o žalobě nejsem informován. Je to ale jejich právo, domáhat se škody, pokud nějaká vznikla. Jednání trvala celkem tři roky a za tu dobu nebyla žádná smlouva podepsaná,“ uvedl starosta Třeboně Jan Váňa. Dodal, že podle vyjádření právníka vedení města nepochybilo a požadavky obou zmíněných společností jsou těžko vymahatelné.

Důvody

„Námi předloženým projektem na Labyrint animace jsme vyhráli vypsanou soutěž o nejlepší podnikatelský záměr a právo uzavřít nájemní smlouvu na objekt Beseda v Třeboni. Ale k realizaci dosud nemohlo dojít. Proto ve čtvrtek podal náš právník žalobu na město Třeboň na uzavření nájemní smlouvy eventuálně na zaplacení odškodného,“ uvedl zástupce společností Jaromír Hník.

Zároveň podle jeho slov o svém kroku informovali vedení ROPu Jihozápad a ministerstvo pro místní rozvoj, aby do uzavření sporu nebyl objekt použit pro jiný projekt.

Různé plány

Zatímco vedení radnice plní své předvolební sliby, které dalo svým voličům a buduje v historickém centru města v areálu Besedy kulturní stánek, rozjednaný projekt z dob bývalého vedení radnice na Labyrint animace vzal za své.

Obě strany, vedení současné radnice, ale i obou společností, přitom v současné době tvrdí, že vzájemná domluva, která by vedla k realizaci projektu Labyrintu animace nebyla takřka možná.

„Kdysi jsme se starostou Jiřím Houdkem jednali o tom, že se Třeboň stane městem animace. Zrodil se zde AniFest, a proto jsme zde plánovali projekty zaměřené pro veřejnost, jak pro mládež, tak pro seniory, ale také pro profesionální animátory z celého světa, takže by to zdaleka nebyla pouze lokální záležitost,“ uvedl Jaromír Hník.

Odchod festivalu

K letošnímu přestěhování AniFestu do Teplic je podle jeho slov přivedlo rozhodnutí třeboňských radních z 2. září loňského roku, podle kterého měli před uzavřením smlouvy na letošní festival, který se měl v Třeboni konat v plném rozsahu, podepsat prohlášení, že nebudou chtít za Besedu ani korunu.

„Nebylo to jednoduché rozhodnutí, měli jsme už pro Třeboň připravenou novou znělku, všechny propagační materiály zvaly lidi do Třeboně, stálo nás to hodně financí,“ doplnil Jaromír Hník.

Podle jeho slov se k postupu právní cestou nyní rozhodli podle doporučení právníků, aby stihli termín před promlčením celé záležitosti.