Většině dotázaných obyvatel v historickém centru se zdá být změna adresy zbytečná.


Od pondělí až do 14. listopadu totiž mohou lidé formou ankety, kterou vyhlásili zástupci města, vyjádřit svůj názor, a to buď souhlas s přejmenováním na náměstí Jindřicha I. z Hradce nebo Pánů z Hradce, ale zároveň mohou vyjádřit svůj nesouhlas s přejmenováním.

„Vždycky se říkalo a pořád říká horní a dolní. Jestli by měla být změna, tak bych použil tyto názvy. Jinak mi to přijde zbytečné. Na dolním náměstí už se vystřídalo tolik jmen, ani to nechci říkat,“ řekl místní pamětník Jan Šťastný.

O tom, že lidem není lhostejné, jak budou psát adresu, svědčí i fakt, že podle vedoucí informačního centra Zuzany Bedrnové přicházejí často s anketními lístky, aby je vhodili do připravené schránky.

„Proti současnému názvu nic nemám. Změna na Jindřicha I. z Hradce se mi zdá nesmyslná při představě, že na adrese pod náměstím bude uvedeno Jindřichův Hradec,“ vysvětlila svůj postoj majitelka obchodu na náměstí Irma Holická. Dále se připojila k názoru některých dalších dotázaných lidí, že by to bylo poměrně nákladné a složité.

„Někdo by si musel změnit kvůli nové adrese doklady, nahlásit změny v bankách a podobně. Myslím si, že by to bylo zbytečné. Manželka na anketním lístku označila, že změnu nechce. Já si říkám, pokud nějakou změnu, tak z uvedených variant volím Pánů z Hradce,“ svěřil se majitel trafiky Milan Adensam.

Dodal, že je s podivem, že název náměstí Míru už vydržel dlouho, protože vzpomínal na historická označení náměstí od Wilsonova přes Hitlerova, které starousedlíci vyslovují s rozpaky, až po Stalinova. Lidé si už na změny v názvech jednou za čas zvykli.

Vyhlášení ankety předcházel návrh zastupitele Vladimíra Maryšky. Podle jeho slov jej k návrhu vedlo víc důvodů. Mezi hlavní patří to, že se návštěvníci města ptají, proč se město jmenuje Jindřichův Hradec a prakticky se to dozví jen při návštěvě zámku, protože se tu po zakládajícím rodu města nejmenuje ani žádná ulice. Navíc právě letos město slaví 715. výročí od založení a připomínku rodu by si páni z Hradce zasloužili.