Během téměř dvouhodinové procházky se vytvořila asi stočlenná skupina vděčných posluchačů a samotného Vladislava Buriana potěšil tak velký zájem veřejnosti. Proto jsme se ho zeptali, jak tato myšlenka vůbec vznikla a co plánuje do budoucna.
Kdy vznikla myšlenka představit lidem během procházky městem nejstarší dějiny města?
Mám moc rád osobní kontakt s lidmi. Také proto ročně absolvuji od 20 do 40 přednášek o archeologii či historii letectví. Už je to řada let, kdy jsem nabídl při nějaké školní akci projít si se mnou historické jádro našeho krásného města. Od té doby jsem absolvoval těch procházek s výkladem několik desítek a to pro děti zhruba od 8 let po seniory. Vždy je nutné najít tu správnou formu a přizpůsobit se rozsahem dané věkové kategorii. Ale věřte mi, moc mě to baví! Je úžasné například diskutovat s malými školáky o městských hradbách, či jak vypadaly zdejší „domy“ ve 13. století.
Nedávná akce tedy byla obdobná?
To ne, ta byla i pro mě jistým způsobem výjimečná. Přednáším pro ně už řadu let, zhruba jednou ročně, a vždy to má výbornou atmosféru. Zároveň mě k nim váží i osobní vzpomínky na moji mamku. Bydlela sice ve Studené, ale jednou jsem ji asi před dvanácti lety vzal mezi ně na svoji přednášku a ač tam byla poprvé, přijali ji mezi sebe jako letitou kamarádku. Bylo to moc pěkné a zůstalo to pro mě krásnou vzpomínkou. Když jsme asi před třemi měsíci domlouvali procházku městem, sám sobě jsem slíbil, že tato bude ještě o něco víc „pestrá“. Hned na začátku výkladu u Střelnice jsem se zeptal, zda se mnou vydrží zhruba dvě hodiny, a když jsem se dozvěděl, že ano, mimo historie jsem povídal i o osobních zážitcích z mých jednotlivých archeologických výzkumů. Všichni zúčastnění mají mé poděkování, že byli tak pozornými posluchači.
Tím se dostáváme k otázce, kde berete podklady pro svůj výklad?
Pochopitelně z devadesáti procent jsou to mé osobní poznatky z dlouholeté práce archeologa. Je to až neuvěřitelné, teď mi vlastně dochází, že v srpnu 2009 to bude dvacet let, odkdy pracuji v muzeu! Využívám i informací z archivních dokumentů a historických materiálů. Pochopitelně čerpám i z poznatků mých předchůdců archeologů, jako byl Vladimír Špidla, Tomáš Durdík z Archeologického ústavu ČAV Praha, který kopal řadu let na zdejším hradu a zámku, ale především od kolegy Pavla Břicháčka ze Západočeské archeologické expozitury v Plzni. Měl jsem tu čest s ním v letech 1989 až 1993 spolupracovat na několika výzkumech v Jindřichově Hradci, popřípadě na Pomezí u Landštejna. Byla to vždy vynikající škola v praxi.
Má název této praktické přednášky v terénu něco společného s jednou z tras na zdejším zámku?
Ne, to určitě ne, to je pouze shoda názvů.
Můžete nám ve stručnosti přiblížit váš okruh městem a některá z témat?
Rád bych hned v úvodu řekl, že nejsem jediný, který provádí historií města. Pokud se však nepletu, tito přibližují vznik a rozvoj města na základě známých datací, dále historii jednotlivých domů, s nimi spojenými osobnostmi a podobně. Jak už jsem se zmínil, já se zabývám pouze nejstarší historií. Dávám do souvislostí známá historická data s konkrétními archeologickými poznatky. Začínáme u Střelnice, kde se zmiňuji o celém, ale především o severním opevnění města a nedalekém „veřejném záchodku“ ze 14. až 15. století, které jsme zde odkryli v roce 2006. Poté procházíme podél hradeb na Kozí plácek a ke kostelu Nanebevzetí P. Marie, kde jsme prováděli výzkum v místě původního hřbitova a neznámé církevní přístavby ke kostelu. Dále se jde na Blbínovo náměstí do míst, kde jsme vykopali základy původních gotických domů a staré „silnice“ do Nežárecké brány. U zámku hovořím o odkryvu původního slovanského hradiště a zdejší cisterně plné unikátních archeologických nálezů. Pokračujeme na náměstí Míru, kde jsme odkryli domy „polozemnice“ z II. poloviny 13. století a rozpoznali plochu původního „náměstí“ z této doby. Končíme u kostela sv. Jana Křtitele, který je jednou z jihočeských sakrálních gotických skvostů a mojí zdejší oblíbenou církevní stavbou. Zde sice povídám o původní osadě s dřevěným kostelem, či přestavbě románského objektu na gotický, ale pokud bych měl říci ke kostelu vše, je to na další samostatnou přednášku, tak na hodinu a půl. Proto jsem se s přáteli z ČČK předběžně dohodl, že si do kostela uděláme zvláštní výpravu a to někdy na jaře roku 2010.
Dá se vaše přednáška třeba objednat?
Já tyto přednášky nemám v popisu práce. Dělám to z dobré vůle, protože mě to baví a mám v daném směru podporu vedení našeho muzea. Už po této akci jsem byl osloven dalšími lidmi, kteří procházku s přednáškou nestihli, že by se mnou tuto trasu také rádi absolvovali. Předběžně říkám, že ano. Ale v létě budu kopat ve Slavonicích na hradbách, plánuji dokumentaci hrádků a tvrzí v okolí J. Hradce, pak s kamarádem Milanem Kajerem chystáme archeologické průzkumy poblíž Třeboně. Pořád se něco děje! Věřím však, že letos ještě určitě jednou vyrazím procházkou za starou historií města. Kdy? To se uvidí. Třeba by to mohlo být u příležitosti mého dvacetiletého působení jako archeologa v Muzeu Jindřichohradecka.