Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Areál bývalé pohraniční roty zmizí z ptačí rezervace

Třeboň, Mirochov– Areál bývalé pohraniční roty na rozhraní katastrálního území Mirochova a Dolní Lhoty bude zdemolován. Nachází se totiž na území Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Třeboňsko vptačí oblasti.

23.6.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

Komerční využití areálu by proto zde nebylo přípustné a pro jiné účely se nepodařilo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) najít kupce. Proto byl areál bezúplatně převedený do správy Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. „Jedná se o budovy, stavby a pozemky po bývalé pohraniční rotě, které měl ve své správě ÚZSVM. Konkrétně o čtyřbytovku včetně zázemí, kuchyně, klubovny, psince a podobně, která sloužila k ubytování důstojníků, a pak ještě o ubytovnu vojáků základní služby a bývalých pohraničníků. Celková hodnota areálu převyšuje 6,9 milionu korun,“ uvedla vedoucí samostatného oddělení komunikace ÚZSVM Jana Rennerová.

O koupi areálu neprojevil nikdo zájem. Všichni by totiž museli respektovat přísná pravidla, která určuje CHKO Třeboňsko. Nabídku ÚZSVM však využila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, konkrétně Správa CHKO Třeboňsko prostřednictvím ministerstva životního prostředí. „Zmíněná lokalita v CHKO Třeboňsko je vyhrazena jako ptačí oblast. Hnízdí tam orel mořský a čáp černý, proto by tam byly jakékoliv komerční rekreační aktivity nevhodné,“ vysvětlil zástupce vedoucího Správy CHKO Třeboňsko Miroslav Hátle.

Důvod, proč projevili zájem o bývalou rotu právě oni, je jednoduchý, chtějí totiž podle jeho slov stavby zbourat a navrátit tamní přírodě původní ráz. „Dvacet let se s objekty nic nedělalo. Naším cílem je zajistit demolici, zákonné odstranění odpadů a návrat lokality do přírodního stavu. Jedná se o druhou zónu CHKO. Lokalita je tedy nevhodná pro komerční záměry, protože je navíc uprostřed rozsáhlého lesního komplexu. Přestavba na hotelový areál by neprošla přes ochranu přírody a navíc by znamenala investici deseti až sta milionů korun. Zbouráním tak splatíme dvacetiletý dluh,“ doplnil Miroslav Hátle.

O osudu bývalé pohraniční roty podle něj s kolegy dlouho přemýšleli. Podobné stavby bývaly od sebe vzdálené deset až patnáct kilometrů po délce železné opony, na dojezd jejich posádek, většinou v nedotčené přírodě. Ekologické zlikvidování shledali jako nejpřijatelnější. „Zažádáme o dotace z operačních programů na odstraňování nevhodných objektů v chráněném území, z financí z Evropské unie. Je to ale velký projekt a jen příprava bude trvat nejspíš rok,“ uzavřel Hátle.

Autor: Stanislava Koblihová

23.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

Nová Bystřice – Až 29 milionů korun by mohla stát výstavba lékařského domu na Mírovém náměstí v Nové Bystřici.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení