V jindřichohradecké nemocnici čeká asi dvoutýdenní Adélka na novou rodinu.

Daly jí jméno Adélka.
„Novorozené holčičce je 10 až 14 dnů, byla dobře ošetřovaná, působí zdravým dojmem. Váží 3070 gramů, tedy nikoli 3700 gramů, jak uváděla chybně všechna média,“ řekl primář dětského oddělení jindřichohradecké nemocnice Miroslav Toms. Dodal, že se o holčičku budou starat, dokud se nevyřeší sociální záležitosti anebo dokud se o ni maminka sama nepřihlásí.

„Šestinedělí je složité období, maminka v poporodní depresi může zareagovat různě. V případě, že by se ozvala, musely by úřady rozhodnout, zda je skutečně Adélka její a jestli jí ji mohou vrátit. Nemůžeme ji vydat prvnímu, kdo přijde,“ vysvětlil Miroslav Toms. Dodal, že provedou základní krevní testy a další kroky bude podnikat sociální pracovnice nemocnice. „Pro mne je to první vlastní zkušenost. Matka musela být v naprosto zoufalé situaci, když se vzdala zdravého dítěte. Můžeme se jen dohadovat, zda v tomto případě selhala rodina nebo společnost. Myslím si, že babybox je skutečně dobrá věc. Nalezince bývaly stovky let pro děti, které se ocitly v krizi,“ doplnil Miroslav Toms.

Na rozdíl od Jindřichova Hradce, kde je babybox umístěn od prosince roku 2008 a nedělní případ je zatím první, mnohem více případů se stalo v Praze.

„Za jedenáct a půl hodiny po Adélce, která byla v pořadí 35. děťátkem nalezeným v babyboxu, byla v hloubětínském babyboxu v GynCentru nalezena další opečovávaná asi dvoudenní tříkilová holčička, tedy v pondělí kolem půl páté hodiny ráno, dostala prozatímní jméno Janička podle doktora Jana Karhana, který měl v noci službu. V Praze už to bylo šestnácté miminko odložené do babyboxu,“ informoval zakladatel českých babyboxů Ludvík Hess.