Jedná se o jedinou akci tohoto druhu na území České republiky, pořádaná je ve spolupráci s Aeroklubem Jindřichův Hradec a Českým balónovým svazem. Soutěž je rovněž uznatelná zahraničním účastníkům pro jejich národní bodování a je také organizována podle mezinárodních pravidel Světové letecké federace (FAI).

V letošním roce se Hradečáci mohou na balóny těšit v termínu od 20. do 24. srpna. Předpokládá se účast zhruba třicítky českých a zahraničních posádek v soutěži, dalších 8 až 10 balónů budou létat v místě mimo soutěž. Nad Hradcem se tak během konání akce bude současně vznášet možná čtyřicet horkovzdušných balónů.

Takhle jsme fotili balóny v roce 2022:

Fotogalerie: Balóny nad Jindřichovým Hradcem a jeho okolím v roce 2022

Přímých účastníků akce bude odhadem 120 - 150 osob z České republiky i ze zahraničí. Centrum soutěže a zázemí bude na jindřichohradeckém letišti.

Starosta Michal Kozár doplnil: „Tato akce přiláká vždy velké množství návštěvníků, je to velkolepá podívaná, pořadatelé mě oslovili s žádostí o převzetí záštity nad touto akcí. Rada města tuto žádost schválila a v souvislosti s tím schválila také užití znaku města Jindřichův Hradec na propagačních materiálech akce.“