Podle jednatelky Dity Mňukové patří právě malí domácí plavci k velice úspěšným. Na závodě startovalo celkem 108 dětí a z toho jedenadvacet bylo hradeckých.

„Naše děti si vedou výborně a sedmnáct by jich mělo postoupit do mistrovské soutěže, což je pro děti pohár Čech. A pro starší kategorie mistrovství republiky," uvedla na adresu úspěšnosti nejmenších plavců Dita Mňuková.

Možná každý při pohledu na malé závodníky v bazénu jim tak trochu „to koupání" závidí. Ale cesta k úspěchu není jednoduchá. „Závodní tým týdně absolvuje jedenáct tréninků ve vodě a jeden suchý. Spolupracujeme s 5. základní školou, která má pro plavce upravený rozvrh. Děti mají trénink vždy hodinu ráno od půl sedmé a pak odpoledne od 14 do 16 hodin," naznačuje náročnost Dita Mňuková. Jindřichohradecký plavecký klub má celkem 369 členů, a to od nejmenších tříletých dětí až po seniory. Z toho padesátka závodí v různých věkových kategoriích.

Většina začíná s plaváním již od mala, jako například Michal Šimeček, který v sobotu vyhrál 100 metrů prsa a působí v reprezentaci juniorů. Patnáctiletá Romana Kopřivová plave závodně už od 5. třídy a její hlavní tratí je 100 metrů prsa. Plavat se naučila už ve dvou letech.

Jejich starší kolega David Koranda se dnes zabývá hlavně triatlonem. „Plavání je součást tréninku, tak jsme využili plavecké závody na otestování formy," řekl a dodal, že plave od osmi let.

Nedílnou aktivitou plaveckého klubu je i takzvané kondiční plavání pro děti a dospělé, odkud se mohou rekrutovat i noví nadějní závodní plavci.