Řadí se k nim i dva lázeňští lékaři. Výsledky laboratorních rozborů vzorků, které byly odebrány nemocným klientům naštěstí nepotvrdily salmonelózu, ale potvrdily, že se jedná o virózu. U lázeňských hostů, kteří trpěli příznaky jako první, již zdravotní problémy ustupují. Přesto se vedení lázní rozhodlo preventivně uzavřít od včerejška až do úterý provoz bazénu.

„Děláme jen preventivní opatření, protože se v bazénu soustřeďuje velké množství lidí a viróza se snadno přenáší. Rozbory vod, které se dělaly v úterý i ve středu dopadly dobře, voda je nezávadná, čistá,“ vysvětlil prokurista lázní Zdeněk Chaloupka. Podotkl, že počítají i s vysokou ztrátou, protože průměrná denní tržba wellness centra je 100 tisíc korun, ale zdraví pacientů je na prvním místě.

„Může se to stát všude, i doma. Přijeli jsme si sem odpočinout, je tu nádherně, tak si to přece nebudeme kazit. V tak rozsáhlém areálu, kde je tolik lidí pohromadě se nedá přenosu nějaké infekce úplně zabránit,“ řekl stálý host lázní Pavel Talíř z Kaplice. S jeho názorem se shoduje více zdejších klientů. „Je tu vždy čisto, perfektní hygiena, myslím si, že to z jídla není,“ doplnila Eva Turnová také z Kaplice.

„Slyšela jsem, že se někdo bojí do bazénu, ale já tam chodím. Známý mi řekl, že z vody to být nemůže. S kuchyní jsem spokojená, mám redukční dietu a chutná mi tady,“ uvedla Jiřina Mandrásová ze Zlivi.

Pracovníci lázní mají za sebou tři perné dny. „Klienti přicházejí se stejnými příznaky. Jsou mezi nimi i lidé, kteří se u nás nestravují a ani tady nebydlí. Ti, kteří onemocněli jako první, jsou už bez potíží,“ uvedla primářka lázní Olga Vačkářová. Ve službě včera byli tři lázeňští lékaři, zbývající dva také onemocněli.

„Pro nás je to těžké zejména proto, že je to čtrnáct dní poté, co se tu objevila salmonelóza. Je pochopitelné, že mají lidé obavy, ale děláme vše proto abychom zjistili příčinu. Jsou tu stále lidé z hygieny a odebírají všude vzorky,“ vysvětlil Zdeněk Chaloupka.

Z třicítky lidí, kteří měli o Velikonocích potíže, jich mělo salmonelózu dvaadvacet. Původ salmonelózy je však stále neznámý. „Se všemi klienty, kteří byli se salmonelózou hospitalizovaní v nemocnici, jsme se snažili domluvit a léčbu jim vynahradíme v jiném termínu, i když se neprokázalo, že by byla příčina infekce v lázních,“ uvedl.