I když se narodil 2. března 1824 v Litomyšli, v létě roku 1831 se rodina přestěhovala do Jindřichova Hradce, kde se otec stal nájemcem panského pivovaru. Bydleli v domku u pivovaru, a to na Balbínově náměstí, který se nachází mezi budovou muzea a vyhořelým zámeckým pivovarem.

Od podzimu 1833 navštěvoval jindřichohradecké gymnázium, na němž absolvoval první a část druhého ročníku, který již nedokončil. "Není vyloučeno, že to bylo následkem úrazu hlavy, který zde utrpěl a jenž se stal příčinou jeho pozdější ztráty sluchu," vysvětluje na stránkách města historik František Fürbach.

V Jindřichově Hradci se podle něho dále vzdělával ve hře na klavír a v hudební teorii u ředitele kúru Františka Ikavce, zpíval a hrál na housle na kůru a složil zde také svou první skladbu, kvapík D dur. V roce 1835 vypršela sládkovi Smetanovi nájemní smlouva a rodina v létě opustila Jindřichův Hradec. Bedřich Smetana pak studoval na gymnáziích v Jihlavě, Německém Brodě, Praze a Plzni.

Ples likérky Fruko-Schulz v pátek 1. března v Kulturním centru Jitka v Jindřichově Hradci.
Karel Vágner, Standa Hložek i Noid Bárta. Ples likérky Fruko-Schulz se vydařil

Od roku 1843 působil v Praze jako hudebník, byl soukromým učitelem hudby, studoval kompozici u J. Proksche, od roku 1848 vyučoval ve vlastním hudebním ústavu a skládal orchestrální hudbu. V letech 1856-1861 působil ve Švédsku jako klavírní virtuos, dirigent a pedagog, později v Praze jako dirigent, skladatel, sbormistr. V roce 1866 se stal kapelníkem Prozatímního divadla v Praze. "Jindřichův Hradec pak přivítal skladatele v létě 1872, když se zúčastnil desátého výročí založení zdejšího zpěváckého spolku Černín," doplnil.

Působení slavného hudebního skladatele u Vajgaru připomíná pamětní deska na zdi bývalého panského pivovaru vedle budovy Muzea Jindřichohradecka. "Pamětní deska, kterou nechala zřídit manželka majitele jindřichohradeckého panství hraběnka Josefina Černínová, byla zhotovena v dílně Jana Steffala. Instalována byla beze vší okázalosti 25. července 1893," pokračuje Karel Fürbach.

Svědkem velkolepé oslavy se stal Jindřichův Hradec až v roce 1954. Vyvrcholením oslav pak bylo odhalení památníku 27. června 1954 přímo naproti vchodu do pivovaru, kde po úpravě vzniklo tzv. Smetanovo zátiší. Památník, který tvoří busta slavného skladatele od hořického sochaře J. Bílka na kamenném podstavci, je dnes umístěn v parčíku u jindřichohradecké základní umělecké školy.