Od pondělí do pátku, kdy policisté hlídkovali na silnicích, nezemřel při nehodě žádný člověk

„Akce, která se uskutečnila od pondělí do pátku, byla součástí preventivních opatření k zajištění bezpečnosti silničního provozu,“ uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner.
„Policisté se zaměřili především na telefonování za jízdy nebo používání bezpečnostních pásů a autosedaček.“

Zaskočení řidiči

Kromě toho policisté kontrolovali řidičské průkazy a zaměřili se i na pátrání po kradených autech.

„Na řidičích bylo poznat, že je týdenní akce svým rozsahem zaskočila,“ uvedl Josef Šupler z dopravní policie, který v pátek kontroloval řidiče na jedné z jihočeských silnic.

„U několika tzv. závodníků jsem zaznamenal i nervozitu, která pramenila z vědomí častější přítomnosti policejních hlídek. Někteří řidiči to totiž vnímají jako své omezení.“
Někteří řidiči byli během týdne kontrolováni hned několikrát.
„Jeden ze zastavených řidičů, kterého jsem pokutoval za telefonování při jízdě, se mi hned na místě přiznal, že jej během týdne kontrolovaly už čtyři policejní hlídky a že přišel oprávněně již o šest bodů,“ pokračuje dále dopravní policista.

„Snad pokutu ode mne vyhodnotil jako poslední varování nebo impuls ke změně svého chování na silnici,“ dodal Josef Šupler z dopravní policie.
Do týdenní akce se na silnicích zapojilo 153 dopravních policistů, čtyři pracovníci celního úřadu a čtyři zástupci civilních orgánů.
„Hlídky během akce zkontrolovaly skoro dva tisíce motorových vozidel a zaznamenaly přes 500 dopravních přestupků,“ shrnuje výsledky akce Jiří Matzner.

Policisté uložili celkem 502 pokut. Objevili čtyři řidiče, kteří se na cestu vydali bez řidičského oprávnění, a sedm výtečníků, kteří se před jízdou napili na kuráž alkoholu.

Policisté při akci dokonce zajistili pět pachatelů trestné činnosti.
„Porušení rychlosti zaznamenali policisté v 253 případech,“ pokračuje Matzner. „51 osob nemělo zapjatý bezpečnostní pás a ve třech případech nebylo dítě umístěno v autosedačce. V těchto případech jde vždy o hazardování se životy a zdravím. Nevyhovující technický stav vozidel zjistili policisté u 69 vozů. Je s podivem, s čím vším jsou schopni řidiči jet,“ dodává Matzner.

Nad některými troskami na kolech prý kroutili hlavou i zkušení dopraváci, kteří už viděli ledacos.

Opatrně bez kontrol

„Týdenní bezpečnostní akce splnila svůj účel,“ hodnotí sérii kontrol Lubomír Veselý, vedoucí Oddělení dopravní policie Správy Jihočeského kraje.
„Počty a následky dopravních nehod a stejně tak i počty nehod s řidičem pod vlivem alkoholu v době akce vykázaly znatelné snížení.“
Veselý říká, že žádná osoba v době konání akce nezemřela při dopravní nehodě.

„Policisté se i nadále budou věnovat této problematice podle potřeb jednotlivých regionů v kraji. Řidiči by měli i po ukončení akce jezdit stejně opatrně a rozvážně jako v v prvních pěti dnech uplynulého týdne, kdy si byli vědomi zvýšeného dohledu policie,“ doplňuje na závěr Lubomír Veselý.