Již nebude stačit, že se jedná o tetovaného jedince zapsaného v plemenné knize. Od 3. července totiž končí podle tiskového mluvčího státní veterinární správy Josefa Dubena povolená osmiletá výjimka pro psy označené tetováním.

Pes, se kterým chce majitel vycestovat do zahraničí, musí mít dále vedle platného očkování i pas. „Je to jednotný doklad platný ve všech členských státech Evropské unie. Každý pas je označen kódem země, přičemž pro Českou republiku jsou písmena CZ, a pořadovým číslem, přiděleným Státní veterinární správou ČR,“ uvádí Duben.

Jak se shodují někteří veterináři na Jindřichohradecku, tak lidé o tom zatím moc nevědí, takže je spíše na zvěrolékařích, aby své klienty dopředu informovali.

„Žádný větší zájem o čipování nezaznamenáváme, ale lidi, kteří chtějí se psy do zahraničí, se stejně chodí ptát, co všechno potřebují, tak jim to vysvětlujeme a upozorňujeme na nutnost čipů i u tetovaných psů,“ uvedl veterinář třeboňské kliniky Za Bránou Tomáš Pešina.

Stejná situace je například i na veterinární klinice Na Piketě v Jindřichově Hradci, kde mají majitelé pacientů upozornění na nutnost čipů vyvěšené na dveřích. „Lidé sami to moc nevědí, takže jim to říkáme, aby měli čas se zařídit,“ sdělila veterinářka Lenka Šímová.

„Máme psy natetované od chovatele a nyní musíme investovat do čipů, abychom mohli do zahraničí na výstavu. Nejsou to zanedbatelné částky. Některé psy již máme pouze načipované,“ říká chovatelka čínských chocholatých psů z Jindřichohradecka.

Ceny za aplikaci čipu včetně registrace a vystavení pasu se pohybují zhruba od čtyř stovek do sedmi až osmi set korun podle veterinárního zařízení. Někde se mohou šplhat i výš.

A co všechno je nutné při cestování se psem do zahraničí zařídit?
Podle veterináře Tomáše Pešiny je dobré se předem dojít informovat, neboť požadavky se liší i podle destinací.
„Třeba na sever do skandinávských zemí je nutné mít vedle obvyklého pravidelného očkování také vyšetření na echinokokózu (přenosné nebezpečné onemocnění způsobené parazitem echinococcus – lidově liščí tasemnicí – pozn. autora), které by mělo být udělané čtrnáct dní před odjezdem,“ zdůrazňuje Pešina.

Zjistit co a jak se vyplatí i před cestou do jiných zemí. Podle Pešiny většinou jsou daleko větším nebezpečím parazité, ne infekce.
Z jižních zemí si pes může přivézt srdeční červivost. Tu způsobuje parazit vlasovec psí – Dirofilaria immitis. „Je to nebezpečné onemocnění, které se nemusí včas odhalit a pes zbytečně uhyne,“ doplnil veterinář.

Na závěr poznamenává, že před odjezdem do zahraničí se psem je dobré si připravit i nějakou příruční lékárničku s přípravky proti průjmu a podobně a také si zjistit, jestli je v místě nějaký veterinář.

Nutné je i počítat s komfortem psů při cestování, což by měla být samozřejmost i v tuzemsku, nenechávat ho v přehřátém autě a podobně.