Jak uvedl vedoucí jindřichohradeckého střediska vodárenské společnosti ČEVAK Pavel Škarda, v noci prasklo litinové potrubí o průměru 200 milimetrů v úseku mezi 5. základní školou a Trojstřediskem. „Vzhledem k tomu, že se jedná o potrubí o velkém průměru, stáhla unikající voda tlak zhruba v půlce sídliště. A zejména v horních patrech panelových domů zůstali lidé bez dodávky vody," sdělil Pavel Škarda.

Ráno netekla voda velké části sídliště Vajgar. „Přítel šel okolo šesté hodiny do práce a říkal, že neteče voda, jen slabý čůrek. Já vstávala okolo osmé a voda už celkem tekla, jen neměla takový tlak," komentovala Edita Princová, která bydlí jen kousek od místa, kde k havárii došlo. V poledne pak zůstaly bez zásobování už jen dva vchody jednoho panelového domu, ale také Trojstředisko a 5. základní škola.
„Potrubí je v hloubce více než dva metry. Nejdříve jsme museli nalézt místo závady, až bude hotový výkop, tak zjistíme rozsah poruchy a budeme se snažit ji co nejdříve odstranit," doplnil Pavel Škarda.

Havárie vody si vyžádala i jistá organizační opatření v 5. základní škole. „Šlo o havarijní stav, uvažovali jsme i o tom, že zrušíme další den vyučování, ale pracovníci, kteří potrubí opravovali, nám slíbili, že i kdyby měli pracovat až do rána, tak to spraví," popsala zástupkyně ředitel Alena Mazancová.

I tak ale vyučování dětem skončilo dříve než podle rozvrhu mělo. „Ti nejmladší končili v 11.40 hodin a další ročníky postupně přibližně ve dvacetiminutových intervalech, aby se do 13 hodin všichni stihli naobědvat," dodala.

Právě při přípravě oběda a samotném vydávání jídel dělala havárie vody potíže. Vodu bylo potřeba přinášet do prvního patra, kde se jídelna s kuchyní nachází, z přízemí od cisterny, kterou společnost ČEVAK ke škole přistavila.

„S nošením pomáhali i deváťáci, vodu jsme rozmístili i na WC a ke třídám," pokračovala zástupkyně a upozornila i na to, že obědy musely být vydávány v určitých intervalech. Důvodem je fakt, že v jídelně není dostatek talířů a příborů, aby se jejich mytí mohlo odložit, až voda zase poteče. „Kuchařky tak musely postupně ručně nádobí odmývat, aby měly dětem na co dát jídlo," objasnila.
Přes všechny potíže i tak včera fungovala školní družina, takže rodičům nenastaly žádné komplikace s případným nutným vyzvednutím dětí ze školy v dřívějším čase.

„Uklízečky v pravidelných intervalech obchází WC a splachují donesenou vodou, když vidí, že to děti nezvládly samy," ubezpečila Alena Mazancová.

Komplikace znamenala havárie vody i pro lékaře, kteří mají své ordinace v Trojstředisku. „Je to sice komplikace, ale máme přistavenou cisternu, nosíme vodu, stříkáme si ruce desinfekcí a ordinujeme. Naštěstí máme jen dopolední ordinaci, tak myslím, že jsme to zvládli excelentně," komentovala včera situaci dětská lékařka Ludmila Plocková.