První efekt nové vyhlášky zakazující konzumovat alkohol na vymezených místech ve městě přinesl jen změnu „stanoviště“ bezdomovců. Opustili park u Lidlu a přestěhovali se o kousek dál na trávník u zdi hasičárny.

Jindřichohradečtí strážníci mají ale například před svými kolegy z Prahy více než měsíční náskok v boji s popíjením alkoholu na ulicích. Zatímco v české metropoli platí nová vyhláška od včerejška, v Jindřichově Hradci mají strážníci v ruce legislativní nástroj už od 1. června.

„Podařilo se nám tyto osoby vytěsnit z parku u knihovny, kudy chodily i děti. Nové místo, kde se bezdomovci usadili, je již za hranicí zóny, na kterou se vyhláška vztahuje. A rozšířit zónu by asi nebylo účelné, neboť by se zase stáhli níž, tedy blíž k zástavbě rodinných domů,“ uvedl včera zástupce vrchního strážníka Petr Brabec.

Bezdomovců rozvalujících se na trávě pod stromy u kruhového objezdu u Stavcentu si totiž nejde nevšimnout. Bohužel, strážníci jen málokdy chytí za ruku toho, kdo udělal nepořádek, kdo odhodil lahev, a toho si jsou i členové skupinky moc dobře vědomí. Zatím ale strážníci žádné konkrétní stížnosti nemají.

Vizitka města

„Už si tam nosí i židličky a nyní jsou daleko víc vidět z hlavní silnice. Pravděpodobně jsou na ně všechny zákony krátké,“ míní Petr Štangl z Jindřichova Hradce a dodává, že bezdomovci nedělají vizitku žádnému městu.

Podle Brabce je asi nejúčelnějším trestem pro tuto skupinu lidí odebrání věci, tedy alkoholu. „S pokutou je to těžké, nemají na ni a nikomu se ani nepodaří ji vymoci, když jsou nemajetní,“ podotýká Brabec.

Poznamenává, že od platnosti vyhlášky již strážníci udělili asi jedenáct pokut, ale nešlo vždy jen o bezdomovce. Někdy byla sankce udělena i v souvislosti s podáváním alkoholu mládeži a podobně. Někteří lidé ale mají strach, že se dostanou do problémů, když si někde v horku na lavičce otevřou lahev piva.

„A co když přijede turista, který ani netuší, že ve městě taková vyhláška je?“ ptá se Marta Köslová z Třeboňska. „V první řadě na přestupek upozorníme, a pokud takový člověk nedělá výtržnosti, tak se nic neděje, hned ho nepokutujeme. Určitě není problém, když si někdo sedne před panelák a vypije lahev piva,“ vysvětluje Brabec.

V Jindřichově Hradci již jedna vyhláška řešící tento problém platila, ale ústavní soud ji pozastavil. Více najdete zde.