Charita, Červený kříž i městský úřad podávají v těchto dnech pomocnou ruku lidem bez přístřeší, které současný mráz ohrožuje na zdraví i na životě.

„V sídle farní charity na Masarykově náměstí jsou všichni lidé v nouzi vítáni. Ráda jim uvařím kávu nebo čaj a mohou se u nás ohřát,“ zve vedoucí Klára Hesounová Měkutová.

Vážnost situace si prý uvědomují i samotní bezdomovci. „Mnoho z těch, kteří propadli na ulici alkoholu nyní přísně abstinuje. Je jim jasné, že v tomto počasí jde skutečně o život,“ podotkla vedoucí Měkutová.

Podle Měkutové bezdomovci mnohokrát ztratí při neformálním posezení ostych a rozpovídají se o svých problémech. „Mráz k nám přivede i takové, kteří by se jinak styděli charitu navštívit. Často se pak stane, že se nám svěří se svými osudy, což nám umožní jim poskytnout i jinou pomoc například s vyřízením dokladů a návratem do společnosti,“ vysvětlila vedoucí.

Každou středu navíc Farní charita Jindřichův Hradec poskytuje potřebným lidem teplé oblečení z veřejných sbírek.

Svým dílem pomoci přispěl i městský úřad ve spolupráci s Červeným křížem. Od minulého pátku poskytuje bezdomovcům v prostorách bývalé prodejny ryb v Panské ulici horký čaj a polévku.

„Vařiče na ohřívání polévky a čaje zajistilo město, které navíc poskytlo prostory. Potřebný nábytek, jako jsou stoly a lavice, pohotově zapůjčili dobrovolní hasiči. Největší kus práce však vzal na svá bedra Červený kříž, který zatím celou akci zajišťuje jak personálně tak finančně. Náklady by mu ale mělo město Jindřichův Hradec kompenzovat,“ uvedl Vladimír Fejt z odboru sociálních věcí.

Problémem byla příprava polévky. Jelikož se de facto jedná o veřejné stravování, je nutné dodržet všechna přísná hygienická opatření. To by vyžadovalo plně vybavenou kuchyni, kterou však neměli organizátoři k dispozici.

Ve hře tedy byly i instantní polévky, které by pracovnice Červeného kříže pouze zalévaly horkou vodou. Naštěstí se našlo řešení a vstříc vyšel Jiří Petrů z Plavska, který zde vlastní vývařovnu a je dlouholetým spolupracovníkem Červeného kříže.

Polévku a čaj budou dobrovolníci vydávat každý den až do doby, kdy nejhorší mrazy povolí.Pomoc není nijak dávkována a každý se může v teple zdržet celou provozní dobu. Každý den se zde ohřeje téměř deset bezdomovců