Televizní vysílání na území ČR přechází na formát DVB-T2. Změna se dotkne i Jihočechů. Současné pozemní digitální televizní vysílaní ve formátu DVB-T funguje v ČR v pravidelném provozu od října roku 2005. „Digitálnímu televiznímu vysílání bylo vyhrazeno frekvenční pásmo UHF 470-862 megaherzů, v rozsahu osmačtyřiceti vysílacích kanálů (21-69),“ vrací se v čase Marek Svoboda, odborník na anténní techniku pro digitální televizi, rádio a ozvučování. „V tomto rozsahu byly postupně v následujících letech po celé zemi budovány čtyři sítě – multiplexy.“ Ty obsahovaly programy ve standardním rozlišení obrazu. „Postupně vznikaly i sítě regionální, které sloužily pro šíření regionálních stanic a stanic menšího významu.“ V roce 2013 bylo pozemnímu digitálnímu vysílání bez náhrady UHF pásmo zeštíhleno na rozsah kanálů 21-60 (470-790MHz). „To je téměř o pětinu,“ vysvětluje Svoboda. „Pásmo bylo zeštíhleno, přestože se stále zvyšovaly nároky na přenosovou kapacitu vysílacích sítí.“ Vznikala potřeba vysílat nové stanice, reagovalo se na trend doby, vysílání stanic ve vysokém rozlišení obrazu (HD). „To se ještě podařilo pozemnímu vysílání ustát, ale už tehdy se vědělo, že bude ještě hůř.“

Televizní vysílání na území ČR přechází na formát DVB-T2.Zdroj: Deník

Hrál důležitou roli při zeštíhlování pásma také internet? „Zásadní. Mobilní vysokorychlostní internet. Mobilní operátoři od příštího roku přebírají další velký kus UHF pásma, které bylo původně určeno televiznímu vysílaní.“ Pozemní televizní vysílání bude mít od roku 2020 k dispozici pouze kmitočtový rozsah 470-694MHz, tedy kanály 21-48.
„To je téměř polovina původního pásma, která byla na začátku éry digitálního televizního vysílaní. Pokud si připočteme nároky na kvalitu a navyšující se počet stanic, muselo dojít ke změně.“

Motocentrum bratrů Bratránkových u dálnice D3 poblíž Tábora.
Motocentru hrozí od ŘSD vyvlastnění

Vysílání musí přejít na účinnější vysílací formát s účinnějšími podpůrnými nástroji. „Blanickým rytířem, který má zachránit život klasickému pozemnímu vysílaní, je právě nový moderní standard DVB-T2 – digitální pozemní vysílací standard druhé generace.“

Neméně důležitým podpůrným nástrojem je úspornější kompresní systém obrazu HEVC (h.265). Bez těchto technických vymožeností by pozemní vysílání dále nemohlo v ČR existovat. Podle dlouhodobých průzkumů využívá pozemní příjem téměř šedesát procent populace. „To je ohromné číslo, které v okolních zemích nemá obdoby. V Rakousku nebo v Německu nedosahuje ani deseti procent.“ I proto na našem území vyžaduje přechod na nový formát poměrně náročnou strategii.

Přinášíme odpovědi, které by se čtenářům na jihu Čech mohly hodit:
Když beru signál z Kletě, týkají se mě změny?
V každém případě. Ano.
Kdy?
Pokud používáte vysílač Kleť, na starých přijímačích vám už čtrnáctého února ráno přestanou hrát programy Nova, Cinema, Prima, Cool a Barrandov. Změn bude během první poloviny roku hned několik. Mazání, přelaďování, mazání, přelaďování. Bude potřeba pevných nervů.
Televize přestane hrát?
Ano. Pokud je staršího data než zhruba dva roky. Pokud tedy nepodporuje normu DVB-T2 a kompresi HEVC.
Budu si muset koupit set top box, který situaci vyřeší. Za kolik?
Slušný set top box lze pořídit za cenu, která lehce přesahuje 600 Kč.

Vizualizace, jak vypadalo náměstí v Dolní Vltavici.
Dolní Vltavice ožije na vodě znovu, když to poprvé to nevyšlo

Jak to zvládli naši sousedé v Rakousku a Německu?

„Přechod na DVB-T2 sice probíhal po územních etapách, ale takzvaným střihem, tedy v noci se vypnulo staré DVB-T vysílání, ráno už běželo vysílání v novém formátu DVB-T2,“ nabízí Marek Svoboda pohled za hranice. Proč se musí v ČR volit jiný postup? „Kvůli vysoké sledovanosti by to bylo nereálné. Proto přistupujeme k přechodovému období.“
V předem naplánovaném a oznámeném časovém období budou vysílat oba formáty společně. „Aby divák měl dost času pořídit si nový televizor, nebo jako v počátku éry digitalizace si pořídit set top box.“

Nastupující standard DVB-T2 prezentovaly přechodové sítě (PS11, PS12 a PS13). „V Jihočeském kraji společné období začalo v průběhu roku 2018. Divák tyto programy snadno odhalí tak, že za známým názvem stanice je připojen znak T2. Například: TV Nova T2.“

Jan Stráský
Zemřel Jihočech Jan Stráský, poslední premiér federální vlády

Brzy po Silvestru se odehraje „malá televizní revoluce“. „Od počátku roku 2020 a v celé první jeho polovině bude docházet postupně k ukončování vysílání starých DVB-T sítí i ze všech pro jihočeského diváka důležitých vysílačů. Tento přechod bude poměrně zdlouhavý, vypínání bude probíhat v několika fázích.“

Pozemní digitální televizní vysílání je jedinou bezplatnou cestou k oblíbeným televizním programům. Jihočeši by se měli seznámit s důležitými daty.

Nabízíme je na této stránce v přehledné tabulce. „Před hledáním v tabulce je důležité znát, nebo je třeba si zjistit, jaký vysílač pro příjem vysílání čtenáři používají,“ radí odborník.
Nejčastěji využívaný vysílač v Jihočeském kraji je na vrcholu Kleť – České Budějovice, druhým nejčastěji využívaným vysílačem, který mohou jihočeští diváci využívat, je vysílač Jihlava – Javořice z Vysočiny. Dalšími vysílači, které je v jižních Čechách možné přijímat, jsou Mařský vrch – Vimperk, Mezivrata u Votic a částečně i Svatobor u Sušice,“ dovysvětlil čtenářům Deníku Marek Svoboda.