Dohromady je dala muzika a společně se spolu toulali a ve volném čase hráli po nejrůznějších pražských barech. Na chalupu si přijeli odpočinout a samozřejmou součástí jejich představ o odpočinku byla místní hospoda u Jána Pána. Vzali nástroje a šli na pivo. S chutí na pivo se dostavila i chuť si jen tak pro sebe zahrát. Prázdná, nedělní, odpolední hospoda se brzy začala plnit lidmi, které muzika přilákala. Toho dne se návštěva hospody hodně protáhla.

Příští léto už z toho byla jazzová noc, na kterou se do hospody sjelo plno skvělých muzikantů a také skvělé publikum složené z těch místních i lufťáků. Hrálo se dlouho do noci. Zpráva o jam session ve Vydří se rychle roznesla a s nabídkou na druhou jazzovou noc přišel tehdy kastelán jindřichohradeckého hradu a zámku Milan Paulík, který ji po svém přechodu do funkce ředitele Národního muzea fotografie přenesl také do nádherných prostor jezuitské koleje.

Od té doby dodnes se poslední víkend měsíce července koná vždy v pátek jazzová noc v Jindřichově Hradci v jezuitské koleji, Muzeu fotografie a moderních obrazových medií.
Následující, sobotní večer pak patřil Jazzové noci ve Vydří, v hospodě u Jána Pána. Ta byla koncem roku 2011 zavřena a tak v letech 2012 až 2015 sobotní Jazzová noc přesunula do sousední Lásenice, do velkého sálu hostince „U Jeřábků“. V roce 2016 se Jazzová noc vrátila do Vydří, kde nalezla sympatie a podporu Obce Vydří i Místního sboru dobrovolných hasičů. Místem koncertu se od té doby stala obecní zahrada s kouzelným nočním nebem nad hlavou.

Z náhodného setkání před dvaceti lety se stala vyhledávaná, široce navštěvovaná a populární kulturní akce. Zjevení, které nikdo nečekal. Jazzový svátek nad Nežárkou, která se na chvíli stává rodnou, jihočeskou sestrou bájné Mississipi. Při ohlédnutí za celou řadou let je třeba zmínit alespoň některé z těch, kteří se na úspěchu jazzových setkání podíleli.

Stálou ozdobou těchto jazzových nocí byli až do své smrti kytarista Tony Viktora, Tomáš Kleník (tenorsaxofon), Miloš Bílek (tenorsaxofon) nebo vynikající trumpetista Pavel Husička. Na jazzových nocích se vystřídala také celá řada hostí zvučných muzikantských jmen – trumpetisté Jaromír Hnilička, Lazaro Cruz a trombonista Jozef Bažík Pavelka, kteří už také nejsou mezi námi a vyhrávají někde nahoře v muzikantském nebi. Galerii skvělých muzikantů z jazzových nocí, kteří dodnes patří k tomu nejlepšímu na naší jazzové scéně, patří hráč na klávesy dnešní kapelník a vedoucí osobnost celého souboru Jiří Růžička, tenorsaxofonisté Svatobor Macák, Jakub Dvořáček a Rosťa Fraš, altsaxofonista Jiří Kudermann, hráči na bicí Jaromír Helešic, Miloš Kejř a Marian Petržela, kontrabasisté Dušan Hanzlík, František Uhlíř a Vít Fiala, trombonista Mojmír Bártek, další hráč na klávesy Zdeněk Zdeněk v triu se svou dcerou, zpěvačkou a kytaristkou Markétou Zdeňkovou, trombonistou a zpěvákem Štěpánem Janouškem.

Ze zahraničních hostí je třeba zmínit bubeníka Csabu Csendése z Maďarska, španělského perkusistu José Cortijo nebo basistu Tarase Vološčuka z Ukrajiny.

Zazpívali Jana Koubková, Eva Emmingerová, Veronika Vítová, Marie Vytrhlíková, Petr Hanzlík, Lee Andrew Davison (USA) Richie Oehrli (USA), Jozef Bažík Pavelka, v poslední době také zpěvák, kytarista a hráč na klávesy Jiří „Šlupka“ Svěrák.
Letos, 27. července v Jindřichově Hradci (od 19.00 na nádvoří MFMOM) a 28. července (od 20.00) ve Vydří v obecní zahradě se bude Jazzová noc konat už podvacáté. Součástí letošních jubilejních jazzových nocí bude fotografická výstava autorů Dany Čechákové a Karla Kulovaného v Muzeu fotografie a moderních obrazových medií v Jindřichově Hradci. Vernisáž proběhne v pátek 27. 7. v 17.00 v muzeu fotografie před zahájením večerního koncertu.

Jazzové noci na jihu Čech dosáhly věku dospělosti a to jenom díky obci věrných návštěvníků, kteří tuhle akci každoročně netrpělivě vyhlížejí a dokonce si podle data konání organizují svou dovolenou. Poděkování za podporu jazzových nocí patří Městu Jindřichův Hradec, Muzeu moderních obrazových medií a fotografie v Jindřichově Hradci, Jindřichohradeckému deníku a agentuře Česká Kanada.

Stejné poděkování za podporu náleží Obci Vydří a Sboru dobrovolných hasičů Vydří. Svůj veliký podíl na úspěchu této události má celá řada jednotlivců jako Jiří Kasal z rozhlasu v Českých Budějovicích, Milan Paulík, Sabina a Jiří Langerovi nebo Ladislav Mátl, kteří akci od samotného začátku podporovali. Jelikož je třeba v nejlepším přestat tak je možné, že letošní jubilejní 20. Jazzová noc bude tou poslední ale muzikantským a pěveckým obsazením dosud tou největší, jak sdělil organizátor, zakladatel této tradiční akce a trombonista jazzového seskupení Ladislav Kopecký. Muzikantské a pěvecké jádro jubilejních dvacátých Jazzových nocí v Jindřichově Hradci a Vydří tvoří Jiří Růžička a Zdeněk Zdeněk (klávesy), Dušan Hanzlík (kontrabas), Marian Petržela(bicí), Jiří Kudermann (altsaxofon), Jan Štolba (tenorsaxofon), Ladislav Kopecký (trombon) a další hosté.

Zazpívají Eve Emmingerová a Marie Vytrhlíková, Lee Andrew Davison a Jiří Šlupka Svěrák.

Významnou součástí letošních jazzových nocí bude výstava JAZZFOTO autorů Dany Čechákové a Karla Kulovaného v Muzeu moderních obrazových medií a fotografie v Jindřichově Hradci. Na vernisáži zahrají všichni hudebníci, kteří na 20. jubileum přijedou. Ti všichni se na Vás velice těší.

Ladislav Kopecký