Hradečtí si v 8.30 připomenou konec druhé světové války tradičně u památníku v Mertových sadech.

Město Třeboň zve na pietní vzpomínku k památníku obětem zla v Sokolská ulici. Za účasti vedení města zde od 10 hodin vystoupí pěvecký sbor Pěslav – Ozvěna a dále soubor zobcových fléten z místní základní umělecké školy.

Ve Slavonicích se pokloní padlým hrdinům u památníku v Nádražní ulici. Shromáždění dají svou účastí v 18 hodin najevo, že na tyto nejsmutnější události světových dějin nezapomněli.

Druhou světovou válku a její konec si 8. května připomenou také v Lomnici nad Lužnicí. Na Václavském náměstí začne v 17.00 promenádní koncert a v 18.00 bude následovat samotný pietní akt.

Osvobození podle strážské kroniky: Před květnovým osvobozením se přes Stráž valily proudy uprchlíků z Wehrmachtu od Hradce. Odpoledne 9. května došla z J. Hradce telefonická zpráva, že Rusové jsou před Horní Cerekví. V poledne dosáhli Hradce. Odtud vyrazili na Roseč a pak dále na Stráž. Kolem 3. hodiny odpoledne se ve Stráži objevily první tanky se zaprášenými a smějícími se rudoarmějci. Ti pokračovali dál na Třeboň. Na Kopečku položili ten den mnozí z nich své životy v bojích s Němci.