Dnes v 16 hodin se v Jindřichově Hradci sejdou nově zvolení zastupitelé. Ještě včera ale nebylo jasné, jak bude vypadat radnice.

Nic není rozhodnuto ani definitivní. – Tak vypadaly včerejší odpovědi jindřichohradeckých zástupců politických stran a uskupení vlastně jen několik hodin před prvním zasedáním nově zvolených zastupitelů. Ti se sejdou dnes v 16 hodin v sále Střelnice.

Po středečním jednání uvnitř pravicové koalice pronikla informace, že by na post starosty měl být navržen Pavel Vejvar (VPM) a na místa místostarostů Radim Staněk (ODS) a Sabina Langerová (SZ a NK). „Ano, tato jména padla, je to ale zatím pouze jedna z několika variant a nemusí být vůbec konečná. Koaliční jednání stále pokračují,“ uvedl včera dopoledne Josef Nejedlý (SZ a NK).

Ten také potvrdil, že k dalšímu kolu jednání s ČSSD o případné široké koalici nedošlo. „Jednání se nebráníme, ale naši nabídku ČSSD striktně odmítla, sama nepřistoupila na žádný kompromis, takže nedošlo k posunu, a nebylo tedy zatím o čem jednat,“ přehrál na druhou stranu pomyslného hřiště míček Josef Nejedlý.

Že na straně ČSSD ke změně postoje nedošlo, potvrdil včera i její lídr Stanislav Mrvka.

Pomyslným jazýčkem na vahách tak podle předpokladu zůstává TOP 09 se dvěma mandáty. Jak uvedl Vojtěch Duba, ve hře jsou nyní dvě varianty, a to čistě pravicová, která však podle jeho slov nenabízí tak kvalitní radnici jako případná varianta široké koalice. „Obě jsou ve vývoji a vše se ještě stále tvoří, chceme podpořit maximálně dělnou radnici,“ uvedl.

Jediní, kteří měli včera jasno, s čím na ustavující zasedání půjdou, byli komunisté. „Chtěli jsme místo v radě, které nám ale nikdo nenabídl. Náš kšeft to tedy není, a pokud nepřijde nějaká domluva, hlasování se nezúčastníme,“ uvedl Tomeš Vytiska.