Kdo nakonec ovládne město nad Vajgarem? Podle vítěze voleb, starosty Stanislava Mrvky (ČSSD), jednání pokračují. „Konkrétnější bych byl nerad, věci jsou nyní křehké a neustále se mění,“ sdělil.

Městem také hýbou informace o vznikající koalici, která by měla vynechat strany ČSSD a SNK-ED. Informace o tom ale vyvrací Jan Mlčák (Patrioti). „Nejsem přímý účastník žádných vyjednávání. Myslím, že to dělají subjekty, které mají nejvíce mandátů, těm to přísluší. Já osobně žádnou koalici neskládám,“ uvedl v pondělí dopoledne. „První oficiální nabídku jsme dostali od ČSSD v neděli, do úterního rána na ni odpovíme,“ doplnil Jan Mlčák.

Slova Jana Mlčáka jsou ale v přímém rozporu s vyjádřením hradeckých Pirátů, které v neděli zveřejnili na facebooku.

„Piráti byli postupně osobně osloveni ČSSD s nabídkou participovat ve společné koalici (ČSSD – SNK – ODS – HSAR+Svobodní – Piráti). Nabízené podmínky spolupráce byly poměrně velkorysé. Koaliční jednání nakonec bohužel ztroskotalo. Následně Piráty telefonicky oslovil lídr Patriotů Jan Mlčák s dotazem na působení v „pravicové koalici“ (společně s Patrioty – ANO – HSAR+Svobodnými – ODS – KSČM), což bylo vzhledem k budoucím věcným možnostem prosazovat v takové „konfiguraci“ programové priority zdvořile odmítnuto,“ uvádí příspěvek Pirátů.

Vyjádření v pondělí nabídla i strana HSAR + Svobodní: „Minulý týden proběhlo první kolo sestavování koalice, která by na radnici vedla město další volební období. Vítězi voleb, kterému jsme také nabídli aktivní pomoc na práci v zastupitelstvu, se to v tomto kole nepovedlo. Jako druzí v pořadí bychom se proto rádi chopili příležitosti my a zkusili projednat a sestavit funkční vedení města.“