Jak sama Halina říká, Daneček je velký bojovník. „Trpělivě přijímá každé léčení, rehabilitace i cvičení, i když je to těžká dřina,“ vysvětlila. Na tmavovlasého hocha zůstala sama. „Jeho otec situaci ohledně jeho zdravotního stavu psychicky nezvládl a odešel od nás,“ řekla smutně.

Jejím životním snem je, aby Daniel chodil jako běžné dítě. „Vzhledem k jeho věku, vývoji a růstu je důležité, aby kvalitně rehabilitoval, cvičení je zásadní, protože jeho dolní končetiny jsou spastické,“ vysvětlila Halina Okuněva.

Ráda by synovi dopřála radost z chůze. „Vlastní pohyb nám vyřeší řadu každodenních problémů týkajících se bariérových překážek, či ulehčí mou fyzickou námahu, kdy ho musím opakovaně zvedat,“ dodala.

Danielova chůze je jejím největším životním snem. Ráda by mu dopřála léčení v Piešťanech na Slovensku ve specializovaném centru Adeli. Třítýdenní pobyt však stojí mnoho peněz, cca 6 tisíc euro. „Ráda bych, aby nepřišel o pokroky, které zvládl, v současnosti hezky chodí za ruku. Je to drahá, ale efektivní léčba. Cena zahrnuje celodenní program - 3,5 hodiny cvičení, pět dalších procedur (masáže, logopedie, akupunktura, akupresura) a pobyt v kyslíkové komoře, která pomáhá prokrvení mozku,“ upřesnila.

Toto léčení, které nabízí Centrum Adeli, se používalo například v kosmonautice. „Na vlastní oči jsem viděla, hodně zázraků v tomto centru a hodně radostných slz rodičů, kolikrát i ztracené případy se podařilo rozpohybovat,“ řekla s nadějí v hlase. Daniel oslaví 17. narozeniny letos v září, a tak by pobyt ve slovenských lázní pro něj mohl být i praktickým dárkem.

Na neurorehabilitace lze přispět i finančně. Více informací poskytne odpovědná osoba Ivana Růžičková na tel: 224 225 092 nebo e-mailu ivana.ruzickova@bariery.cz

Před dvěma lety čtenáři Deníku pomáhali rodině se sbírkou na dvojkolo. Od té doby se dle slov Haliny její syn velmi zlepšil po mentální stránce. „Mohu mu dát třeba jídlo do mističky a on jí sám rukama, lžíci zatím ale neudrží. Také už si řekne, když se mu chce na toaletu. Na dvojkole, které jsme si mohli pořídit díky štědrým dárcům, jezdíme na výlety po cyklostezkách a okolí Budějovic a užíváme si společné chvíle,“ přiblížila.

O Danielův stav se stará celkem osm doktorů, velkou zásluhu na péči má také Arpida v Českých Budějovicích, která poskytuje bezpečné zázemí, rehabilitaci i další odborné služby a pomáhá tak Halině odlehčit její břímě. „Arpida je perla Jihočeského kraje, díky bohu za to, že ji máme,“ komentovala.

| Video: Youtube