Končí výkup borůvek. Prodejcům u silnic se obcházení zákona jen těžko dokazuje

I když v lesním zákoně stojí, že se smí brusnice borůvka sbírat jen pro vlastní potřebu, někteří vytrvalci si díky lesním plodům přivydělají i desítky tisíc za sezonu. „Jedna moje kolegyně si každý rok vezme týden dovolené a od rána do večera sbírá a přebírá borůvky. Má už za ta léta, co to dělá, síť stálých odběratelů, a tak si vydělá kolem 70 tisíc korun,“ popsal Jan Čermák z Jindřichova Hradce a dodal, že sám na přivydělávání si tímto způsobem nemá nervy ani vytrvalost. „Sbírat borůvky mě nebaví už od mala. Co jsem nasbíral, jsem rovnou v lese stačil sníst nebo vysypat,“ doplnil čtyřiadvacetiletý strojař.

Podle zákona by prodejci borůvek měli mít živnostenský list, pokud činnost provozují soustavně a borůvky nejsou z jejich vlastního lesa. ,,Takovéto skutečnosti se ale jen těžko dokazují. Prvotně by totiž měli sběrači borůvek mít souhlas majitele lesa, že borůvky tam nasbírané mohou prodávat. V lese ale nikdo nikomu nedokáže, jestli má lesní plody jen na vlastní potřebu, a prodejcům u silnice zase nelze dokázat, kde je nasbírali,“ popsal situaci vedoucí Živnostenského odboru Městského úřadu v Jindřichově Hradci Jan Nořinský.

V lesích na Jindřichohradecku umí borůvkáři po sobě nechat doslova spoušť. „Někteří jsou schopni s autem zajet až do borůvčí. Nechávají za sebou pet láhve. Cestu do lesa někteří spojí s možností zbavit se nepotřebných spotřebičů. Dokonce jsme v lese našli i mrazák,“ vylíčil své zkušenosti správce lesů okolo České Olešné Ivan Sýkora. Kromě toho podle něj tím, že nechávají volně pobíhat psy a chovají se hlučně, ruší lesní zvěř. Během letní sezony se ztrácí i nařezané dřevo z hranic.

„Jsem raději, když se borůvky sbírají ručně. Hřebeny dokážou keřík dost poničit. Je důležité, aby v lesích zůstal i dostatek plodů pro zvěř,“ doplnil Sýkora. Naštěstí se setkává hlavně se slušnými sběrači.

Mezi takové patří i František Bačák z Jindřichohradecka. ,,Na borůvky nechodím z donucení, ale rád a s chutí. Vyrazím vždy už brzy ráno, dokud není takové vedro. Vydržím v lese tak dvě až tři hodiny a nasbírám 4 až 5 litrů borůvek, pak už začínají bolet záda. Jdu pak raději více dnů za sebou,“ popsal důchodce a dodal, že nejvíce borůvek roste v borových nebo řidších smrkových lesích tam, kde se sluneční paprsky dostanou až k borůvkovým keříkům. ,,Borůvky neprodávám, ale rozdávám rodině a známým,“ dodal Bačák.

Výkupny ovoce borůvky vykupují už od konce června. „Přichází mnohem více lidí než v jiných letech. Denně vykoupíme i dvě tuny borůvek. V současné době za litr zaplatíme 45 korun. Na začátku sezony to bylo 50 korun. Teď už ale začíná být kvalita borůvek horší,“ vysvětlil Jiří Plášil z jindřichohradecké výkupny. U silnice borůvky stojí okolo 75 korun za litr.
„Porosty borůvčí spíše ohrožuje nešetrný způsob těžby dřeva než sběrači. Někdy si hlavně děti mohou borůvku splést s vlochyní bahenní, která roste na rašeliništích. Má také modré plody, ale uvnitř je bílá a nebarví. Vlochyně není jedovatá, jen může ve větším množství způsobit malátnost, což potrvzuje i její lidový název opilka,“ vysvětlil vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko Josef Hlásek. Podle něj je ale mnohem nebezpečnější vranní oko čtyřlisté, které má plody podobné borůvkám, ale je smrtelně jedovaté.

Eliška Bučinová