Miss od Světa

Českou Miss 2009 se stala pětadvacetiletá modelka z Třeboně Iveta Lutovská. Rozhodl o tom největší počet hlasů, který kráska dostala od diváků prostřednictvím SMS zpráv.

Našlo se tělo

Soudní pitva ženy nalezené 1. března v Nežárce nedaleko jezu Metel v lokalitě Val na hranicích táborského a jindřichohradeckého okresu potvrdila, že se jedná o Soňu Illeovou z Jindřichova Hradce – Radouňky. Následně policie sdělila, že žena zemřela násilnou smrtí.

Padělatelé odhaleni

Kriminalisté začali podezřívat osmnáctiletého a devatenáctiletého muže z Jindřichohradecka, že v prosinci loňského roku a v únoru letošního vyrobili v místě trvalého bydliště na multifunkčním zařízení nejméně 20 kusů padělků bankovek nominální hodnoty tisíc korun s tím, že se je pokusí udat jako pravé. Jihočeští kriminalisté ve spolupráci s kriminalisty z Územního odboru v Písku odhalili padělatele bankovek.
Pachatelé se u některých padělků dokonce snažili napodobit ochranný okénkový proužek.

Fronty na obchvatu

Až do konce června se museli řidiči ozbrojit trpělivostí, když projížděli po obchvatu města od Stavcentu směrem na sídliště Vajgar. Most přes Hamerský potok v březnu znovu obsadili dělníci.

Po zimní přestávce pokračovala kompletní rekonstrukce mostu, a to na druhé polovině vozovky. Oprava, která vloni o prázdninách zkomplikovala dopravu, byla nezbytná, neboť již propouštěla izolace do mostovky a nosníky neměly stanovenou únosnost.

Hladiny stoupají

Řeka Nežárka v Jindřichově Hradci 4. března připravila chodcům zajímavé a mnohdy až děsivé divadlo. Hladina dosáhla 1. povodňového stupně, tedy stavu bdělosti a pomalu se začala rozlévat do okolních luk. Lužnice nezůstala v ničem pozadu. Po několika dnech voda začala opadat, aniž by způsobila výraznější škody.

Krize a restaurace

Hospodářská krize začala tvrdě dopadat i na restaurační zařízení na Jindřichohradecku. Přispělo k tomu mimo jiné zvýšení cen za energie a přeřazení sazeb DPH u stravovacích služeb na 19 procent.
„Hlavní krizi podle mého však vyvolávají média a spekulanti, kteří tak vytvářejí u lidí paniku. Proto do restaurací chodí méně lidí a v budoucnu očekávám ještě menší zájem o restaurace. Dokonce mnohé podniky z úsporných důvodů omezily pořádání firemních akcí a kongresů nebo raději zůstávají v soukromých prostorách,“ uvedl majitel hotelu Concertino – Zlatá Husa v Jindřichově Hradci Jiří Švihálek.

Protesty zemědělců

Na protest do Prahy, který byl zaměřen proti současným nerovným podmínkám v rámci Evropské unie, 12. března jen z jindřichohradeckého okresu vyjelo přes dvě stovky zemědělců.
Shromáždění se před budovou ministerstva zemědělství zúčastnilo kolem osmi tisíc lidí z různých zemí, i když agrární komora původně počítala s poloviční účastí.

Projev ministra zemědělství Petra Gandaloviče na protestní akci před budovou ministerstva zemědělství v Praze ale zemědělce z Jindřichohradecka nepřesvědčil, naopak byli rozhodnuti v protestech pokračovat dál.

„Nechceme nic víc, než aby se nám vrátily náklady, protože současné výkupní ceny mléka jsou dnes 35 procent pod náklady,“ znělo z úst zemědělců. V současné době atmosféra okolo výkupních cen mléka opět houstne.

Kauza nemocnice

Čtyři budovy polikliniky v areálu dačické nemocnice jsou od poloviny března zpět pod správou města. Zástupci společnosti PP Hospitals, která ve špitále ještě hospodařila, objekty předali. Tímto krokem byly vráceny i prostory pro obnovení interní diabetologické a kardiologické ambulance.

Záchrana památky

Ruině zámku v Maříži na Slavonicku komise Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích zrušení památkové ochrany nedoporučila.

Komise přihlédla k perspektivám tohoto torza v rámci dochovaného parku. Zrušení památkové ochrany by znamenalo odříznutí od možnosti dotací na záchranu.

O zrušení památkové ochrany požádal vlastník nemovitosti – město Slavonice, které se také stará o přilehlý zámecký park. Tam nedávno začal dendrologický průzkum, který napoví, co dál se zdejší zelení.

Sčítání přihlášek

Přestože na střední školy přišlo mnohem víc přihlášek ke studiu než v minulých letech, ředitelé škol se neradují. I když si z přihlášených vyberou studenty s nejlepším prospěchem, není jisté, zda ke studiu na dané škole v září nastoupí. Každý měl totiž možnost podat si hned tři přihlášky.

Novinka v přijímání na střední školy se projevila i jinak. Například na gymnázium se hlásily i děti s horším prospěchem.

Nový kabát nádraží

Začala rekonstrukce vlakového nádraží v Českých Velenicích. S výlukou na železnici museli počítat lidé cestující z Českých Velenic směrem na Veselí nad Lužnicí a zpět. Na trase z příhraničního města do Nové Vsi nad Lužnicí nahradil dopravce vlaky autobusy.

Českovelenické nádraží totiž obsadili stavebníci, kteří mimo jiné provádějí rekonstrukci kolejí a celého vlakového nástupiště. Hotovo bylo v květnu.

Akce bazén

Plavecký bazén v Jindřichově Hradci spěl k nové podobě rychlým tempem.

Více než osmdesát dělníků pracoval v březnu na přestavbě jindřichohradeckého vodního stánku. Druhá etapa rekonstrukce a modernizace bazénu byla v plném proudu, staveniště obsadila těžká technika.

1. listopadu byl novotou vonící bazén znovu otevřen.

Přepadení pošty

24. března neznámý pachatel asi třicet minut po poledni přepadl s pistolí v ruce pobočku pošty na sídlišti Vajgar.

Žena za přepážkou, která se dívala do hlavně zbraně, mu v reakci na důrazné pohrůžky vydala hotovost. Pachatel poté odešel.

Policisté a kriminalisté po přepadení propátrávali přilehlé okolí a možné únikové trasy pachatele. Také prověřovali verzi, že lupič mohl mít v okolí zaparkované vozidlo.
Lupič zatím nebyl dopaden.