V nabídce internetových portálů se v kategorii letních brigád na Jindřichohradecku včera moc lukrativních příležitostí neobjevilo. Zájem 
o brigádníky má Česká pošta, která chce lidi na ranní roznášku novin či letáků, do lahůdkárny a na pokladnu shání brigádníky jeden třeboňský supermarket a kemp na Zvůli má zájem o číšnici na léto. Další nabídky jsou z jiných regionů a brigádník by si musel popojet.

Ani na úřadu práce studenti příliš nepochodí. Podle ředitelky jindřichohradeckého kontaktního pracoviště úřadu Stanislavy Zemanové žádné požadavky na brigádníky od zaměstnavatelů nechodí.

„My zde máme od firem klasické nabídky na sezonní práce. Nejčastěji se jedná o práci
v kempech, buď na úklid, nebo jako číšnice a podobně. Také některé supermarkety stále berou na letní měsíce," říká Stanislava Zemanová.
Všem zájemcům o brigádu doporučuje, aby si firmy obešli a ptali se. Někde mají i přímo na dveřích provozovny letáky, že shání brigádníky.
Například v Autokempu Třeboňský ráj by rádi na léto podle provozovatele Jiřího Neubauera ml. přibrali do týmu dvě studentky do baru jako číšnice a jednu do kuchyně jako pomocnou sílu.

„Hodily by se nám tak tři brigádnice. Na úklid chat potřebujeme pracovnice již od dubna, a to máme zajištěné, ale v poslední době se brigádníci na léto složitě shánějí, jako by nechtěli pracovat. Dříve volali zájemci daleko častěji," míní Jiří Neubauer. 

O tom, že sehnat v Jindřichově Hradci letní studentskou brigádu není nic snadného, je přesvědčená i Kateřina Člupková. „Je možné jít točit zmrzlinu a nebo dělat párky v rohlíku. To jde prakticky celoročně a někteří mí spolužáci to dělali. Taky je možné v létě, pokud zná člověk dobře jazyky, provádět turisty na zámku. A pak shánějí pokojské do hotelů v centru města. Záleží, na co se narazí, ale moc příležitostí není. Také šlo v Dolní Pěně trhat jahody. U těchto brigád se ale nedá počítat s nějakým horentním výdělkem," tvrdí Kateřina Člupková. Ještě stále je i poptávka na dětské tábory pro práci s dětmi a někdo raději kvůli finančnímu ohodnocení odjede na léto pracovat do zahraničí.