Mrazivé počasí posledních dnů vylákalo na zamrzlé vodní plochy milovníky bruslení. Ti by si ale měli dávat pozor nejen na tloušťku ledu, ale i na to, zda v něm nejsou vysekané díry nebo se rybník neupouští.

U naprosté většiny rybníků Rybářství Kardašova Řečice jsou podle výrobního ředitele Ladislava Štercla varovné cedulky, které upozorňují příchozí, že vstup na led je výhradně na vlastní nebezpečí a není vhodné na něj vstupovat. Podle Ladislava Štercla totiž laik může jen těžko vědět, jaké jsou například v rybnících průtoky vody a jestli je led dost silný. „Pokud jsou na rybnících technická zařízení, která čeří vodu, nikdo z laické veřejnosti si nemůže být jist, kam až je led únosný,“ upozornil a dodal, že rybáři sami disponují technikou, díky které dokáží zjistit, zda je led v daném místě ještě unese či nikoli.

Ilustrační foto
Arktický den jim letos utekl jen o dvě desetinky

Rybáři také v této době musejí do ledu vyřezávat otvory. Jak Ladislav Štercl vysvětlil, dělají to především proto, aby z vody mohly unikat plyny, nikoli jen kvůli okysličování. "Průběžně zjišťujeme obsah kyslíku a plynů, které jsou ve vodě nežádoucí. Až teprve potom otevíráme, čímž ale zase umožníme vstup našim známým vydrám, které si tam pak bohužel chodí jako do ledničky," zmínil.

Kardašovořečičtí rybáři otvory do ledu dělají již přibližně týden, ale ne na všech vodních plochách. Vzniklé díry pak označují buď krami ledu po obvodu nebo větvemi.

Ilustrační foto
O víkendu bude přes den nad nulou

Vysekané díry ale nejsou jediným nebezpečím, na které by si bruslaři měli dávat pozor. Rybáři už totiž začali některé rybníky chystat na jarní výlovy a hladina vody tak může být pod ledem již velmi nízko. „Laik si toho může všimnout, že led popraská po okrajích a je pod ním nebezpečná vzduchová mezera,“ popsal Ladislav Štercl.

Takto upuštěné jsou již nyní rybníky Mutina a Velký Řečický, brzy se začne upouštět i Ratmírovský rybník a rybáři budou chystat další, aby bylo možné je co nejdříve slovit a poté je obratem co nejdříve napouštět. „Je to proto, abychom mohli co nejdřív chytat vodu, která krajině chybí. Není bohužel jistota, že všechny rybníky natečou,“ poznamenal s tím, že ale ryby se na jaře vylovit musejí.

Zamrzlé slepé rameno Malše v Českých Budějovicích.
Mrazy pozvaly bruslaře na řeky a rybníky