VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude z "jedničky" znovu sportovní škola?

Jindřichův Hradec – Jindřichohradecká 1. základní škola byla v minulosti nerozlučně spojená s hokejem. Vyšli odtud mistři světa i úspěšní olympionici. Od příštího školního roku by se tady chtěli zaměřit na jiný oblíbený sport – fotbal.

7.3.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Petr Brůha

Fotbalový trenér a učitel tělocviku z 1. základní školy v Jindřichově Hradci Jan Beneš.Fotbalový trenér TJ Sokol Jindřichův Hradec a FK Jindřichův Hradec a zároveň učitel z 1. základní školy Jan Beneš má o spolupráci mezi školou a fotbalovým klubem jasno. „Cílem je mít fotbalisty na jedné škole a dát jim tak lepší podmínky pro tréninky,“ říká. Hovořit ale o ryze fotbalové třídě by podle něho bylo nadnesené. Jan Beneš vysvětlil, že prvotní nápad vzešel ze strany fotbalového klubu.

„Jako klub jsme totiž zažádali o sportovní středisko mládeže a jedním z kritérií pro úspěch žádosti je spolupráce se základní školou. Na konci května se dozvíme, jestli budeme úspěšní. Nezávisle na výsledku ale chceme spolupráci se základní školou začít,“ upřesnil.

Cílem jeho nápadu je tak začít od první třídy příštího školního roku soustředit malé fotbalisty právě do jedné základní školy. A právě proto, že sám, coby trenér malých fotbalistů, působí zároveň jako učitel tělocviku v 1. základní škole v Jindřichově Hradci, spolupráce s touto školou se nabízela. Ředitel Luděk Možíš tuto aktivitu vítá.

„Naší vizí je, že bychom k nám pomaličku zkusili od prvních tříd malé fotbalisty stáhnout a postupně jim nabídnout nejen víc hodin tělocviku, ale udělat jim i sportovní kroužek či třeba i sportovní družinu. Tu hokejovou už bychom zřejmě měli, nebýt rozdělení hokejových klubů,“ konstatoval ředitel. Jeho přáním je zařídit to ve škole do budoucna tak, jak to v okolních státech v podstatě standardně funguje. „Tedy že děti jdou do školy, pak do družiny, tam si odsportují, třeba si udělají úkoly a rodiče si je mezi čtvrtou a pátou hodinou vyzvednou, protože víme, jak jsou dnes rodiče zaneprázdnění,“ rozvedl. Vše je zatím ve fázi příprav.

„Prioritně musíme ty děti do tříd dostat, aby se to nějak rozběhlo a mělo to nějaký smysl. Teď bude záležet na rodičích, zda se toho chytnou a dorazí k zápisu,“ zmínil Luděk Možíš a dodal, že nanečisto si mohou zájemci zápis vyzkoušet již za týden. V úterý 13. března od 16 hodin si mohou rodiče s dětmi prohlédnout školu, podívat se na ukázku výuky a seznámit se s učiteli včetně Jan Beneše, který již bude mezi příchozími zjišťovat zájem o fotbal. „Snažíme se již nyní oslovit rodiče budoucích prvňáčků a třeba i fotbalistů, zda by dítě rovnou nedali k nám, aby už mělo rovnou nějakou posloupnost učení i fotbalu,“ dodal Luděk Možíš. Do programu by se od příštího školního roku kromě prvňáčků měli zapojit i fotbalisté z mladší přípravky, o jejichž přestoupení již Jan Beneš jedná s rodiči.

Jan Beneš vysvětlil, že tréninky těch, kteří do 1. základní školy v září nastoupí, by se měly odehrávat v rámci odpoledního vyučování nebo družiny. V rámci nového fotbalového režimu by se děti ve škole normálně naobědvaly, trenér by si je poté v družině vyzvedl a společně by se vydali na trénink na Tyršův stadion. Poté by je odvedl zpět do družiny, kde by si své ratolesti již jako obvykle vyzvedli rodiče. Odpoledne by tak dětem zůstalo volné a rodičům by ubyla starost, jak dítě dopravit na trénink.

První třídy by ještě tak náročný program podle trenéra a učitele v jednom neměly, ale o rok či o dva později by již kromě běžných tréninků dvakrát týdně v rámci školní družiny byl součástí přípravy další trénink zaměřený na všestranný rozvoj včetně kompenzačního cvičení, ale i tréninková jednotka, v níž by trenér s hráči mohl pomocí videozáznamu rozebírat potřebné situace ze zápasů či tréninků. Třetí fotbalový trénink by pak byl jednou týdně i po vyučování.

„Jak by žáci stoupali ročníky nahoru, tak by se obtížnost zvyšovala. Tohle všechno se v rámci našich dosavadních běžných tréninků v rámci klubu zvládnout nedá. Nemůžu si jen tak dovolit vypustit trénink s míčem na úkor něčeho jiného,“ poznamenal Jan Beneš.

Nyní vše záleží na tom, zda tento nápad bude mít dostatečný ohlas, zda se podaří od září přilákat dostatek zájemců. „Chápeme, že pokud nepůjdou na svou spádovou školu, může být problém třeba doprava. Na druhou stranu jsme škola v centru města a v blízkosti máme právě i tréninková místa, ať už Tyršův stadion nebo sportovní halu, tělocvičnu Slovanu, v zimě budeme mít jako kompenzaci i bruslení. A rodičům by to usnadnilo zajišťování dopravy na tréninky,“ říká Jan Beneš.

Zároveň připouští, že je také možné, že do školy nastoupí třeba i deset do fotbalu zapálených sportovců, ale na druhém stupni s tím skončí. „Ale i tak už budou mít alespoň nějaký sportovní základ, což je v dnešní době důležité,“ míní. Zároveň i v případě, že do první třídy nenastoupí dostatek klasických fotbalistů, stejně bude v 1. základní škole fungovat sportovní kroužek jako volnočasová aktivita. „A třeba během září a října k fotbalu přetáhneme víc dětí. Jde o to, dostat je do pohybu,“ podtrhl Jan Beneš.

Na větší sportovní aktivitu se tady tak děti mohou těšit nezávisle na tom, jestli při škole bude v budoucnu fungovat fotbalové středisko mládeže. O jeho fungování či nefungování v Hradci by mělo být jasno v květnu. První dva roky střediska by podle Jana Beneše měly být spíše rozjezdové a podstatný v té době by byl především dostatečný počet hráčů a trenérů. Spolupráce se školou by se mohla pozvolna během té doby rozjet.

„Ale každý náskok, který bychom v tomto směru již měli, by byl výhodou,“ upozornil. Střediska mládeže nyní fungují v krajských městech, kam se soustředí fotbalově nadaní žáci od sedmých do devátých tříd. Podle Jana Beneše jde fotbalové asociaci nyní o to, soustředit taková střediska v menším měřítku také v okresech, nejlépe v okresních městech. „Kluci z menších měst, kteří jsou na tom výkonnostně dobře, by pak v těchto střediscích měli lepší tréninkové podmínky, než jim může nabídnout jejich dosavadní klub,“ vysvětlil a pokračoval: „Stává se totiž, že i talentované děti, které se každý rok objeví v menších obcích, hrají nějaký čas skvěle, ale protože trénují třeba jen jednou týdně, spadnou do průměru nebo přestanou hrát úplně. Jde tedy o to, dostat ty talenty ideálně do jedné školy, aby všichni měli podmínky, které by je dál rozvíjely.“ 

Jan Beneš také upozornil na to, že ač se to někomu třeba nezdá, tak fotbal je od malička prostorově velice složitá hra, která se již od začátku musí pěstovat. „A ač to bude možná vražda pro menší kluby, tak se musíme dívat na jednotlivce. Pokud mu klub není schopen zajistit dostatečné tréninky a vidí, že ten kluk má předpoklady hrát třeba krajskou soutěž, tak musí pochopit, že potřebuje lepší podmínky, jinak mu vlak ujede takovým způsobem, že se nemůže prosadit,“ předeslal. Myšlenka středisek je tedy o tom, centralizovat mladé hráče z periferií do silnějších klubů, kde budou mít dostatečné zázemí pro rozvoj.

„Bohužel je to tak, že v posledních letech nám ve fotbale, ale i třeba v hokeji ten vlak ujel a musíme to dohánět. A i kdybychom to středisko nakonec nedostali, tak spolupráci se základní školou třeba jenom na bázi klubu chceme rozjet,“ ujistil Jan Beneš, podle něhož je tuto myšlenku potřeba rozvíjet alespoň na úrovni města. „Dětí je málo, těch nadaných je ještě míň a my s nimi prostě musíme pracovat. Už i v okrese se zvedá konkurence, ať už v Třeboni nebo v Dačicích, a my si nemůžeme dovolit, jako největší město, zůstat pozadu. Takže musíme přijít s něčím, co ty podmínky pro hráče zlepší tak, abychom aspoň v okrese byli vlajková loď,“ uzavřel.

Autor: Petra Lejtnarová

7.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Pokrývač 18 000 Kč

Pokrývači pokrývač/tesař. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Lukáš kára, 380 01 Dačice. Informace: Lukáš Kára, +420 777 843 043.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 20 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů traktorista + práce v zemědělském areálu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: min. vyučení; praxe na traktorech s výkonem nad 130 HP; praxe s lisem na balíky; ŘP skup. B, T; pracovní poměr na dobu neurčitou; pružná pracovní doba;. Pracoviště: Ing. karel plucar, 378 53 Strmilov. Informace: Luboš Kodada, +420 724 366 798.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 28 000 Kč

Ostatní psychologové psycholog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení;, - výpis z rejstříku trestů, - ŘP sk. B, - vzdělání - psycholog. Pracoviště: Výchovný ústav, středisko výchovné péče a střední škola jindřichův hradec, Gymnazijní, č.p. 118, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Pavel Vítkovský, +420 607 808 802,384 370 736.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 18 000 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků ještěrkář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení; průkaz VZV. Pracoviště: Alpenest s.r.o., 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Veronika Háková, +420 384 325 880.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Biatlonistka Gabriela Koukalová.

Exkluzivní rozhovor s Gábinou Koukalovou: Konečně se můžu nadechnout

Strakonice srazily Milevsko 7:2.
79

Strakonice deklasovaly Milevsko, ve finále je čeká Český Krumlov

Benešova vila bude lidem více přístupná

Sezimovo Ústí – Prezidentská Benešova vila nedaleko soutoku Kozského potoka s Lužnicí bude přístupná podstatně více než dosud. Úřad vlády, jemuž stavba ze 30. let 20. století podle projektu arch. Petra Kropáčka patří, návštěvníky pustil dovnitř od května do října vždy poslední víkend v měsíci.

Představujeme děti ze 3. mateřské školy "U Merkuru" na sídlišti Vajgar

Jindřichův Hradec - Každý týden vám představíme děti z mateřských škol na Jindřichohradecku. Dnes jsou to děti ze 3. mateřské školy "U Merkuru" na sídlišti Vajgar v Jindřichově Hradci.

OBRAZEM: Jarní výlov je mrazivý

Třeboň - Opatovický rybník loví minimálně do středy zaměstnanci Rybářství Třeboň, aby zásobovali nadcházející velikonoční trh. Během týdne rybáři sloví asi sto tun tržních ryb, z toho bude 80 tun kapra. V úterý teploměry ukázaly ráno na Třeboňsku 5,5 °C. 

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 20. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT