VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude z "jedničky" znovu sportovní škola?

Jindřichův Hradec – Jindřichohradecká 1. základní škola byla v minulosti nerozlučně spojená s hokejem. Vyšli odtud mistři světa i úspěšní olympionici. Od příštího školního roku by se tady chtěli zaměřit na jiný oblíbený sport – fotbal.

7.3.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Petr Brůha

Fotbalový trenér a učitel tělocviku z 1. základní školy v Jindřichově Hradci Jan Beneš.Fotbalový trenér TJ Sokol Jindřichův Hradec a FK Jindřichův Hradec a zároveň učitel z 1. základní školy Jan Beneš má o spolupráci mezi školou a fotbalovým klubem jasno. „Cílem je mít fotbalisty na jedné škole a dát jim tak lepší podmínky pro tréninky,“ říká. Hovořit ale o ryze fotbalové třídě by podle něho bylo nadnesené. Jan Beneš vysvětlil, že prvotní nápad vzešel ze strany fotbalového klubu.

„Jako klub jsme totiž zažádali o sportovní středisko mládeže a jedním z kritérií pro úspěch žádosti je spolupráce se základní školou. Na konci května se dozvíme, jestli budeme úspěšní. Nezávisle na výsledku ale chceme spolupráci se základní školou začít,“ upřesnil.

Cílem jeho nápadu je tak začít od první třídy příštího školního roku soustředit malé fotbalisty právě do jedné základní školy. A právě proto, že sám, coby trenér malých fotbalistů, působí zároveň jako učitel tělocviku v 1. základní škole v Jindřichově Hradci, spolupráce s touto školou se nabízela. Ředitel Luděk Možíš tuto aktivitu vítá.

„Naší vizí je, že bychom k nám pomaličku zkusili od prvních tříd malé fotbalisty stáhnout a postupně jim nabídnout nejen víc hodin tělocviku, ale udělat jim i sportovní kroužek či třeba i sportovní družinu. Tu hokejovou už bychom zřejmě měli, nebýt rozdělení hokejových klubů,“ konstatoval ředitel. Jeho přáním je zařídit to ve škole do budoucna tak, jak to v okolních státech v podstatě standardně funguje. „Tedy že děti jdou do školy, pak do družiny, tam si odsportují, třeba si udělají úkoly a rodiče si je mezi čtvrtou a pátou hodinou vyzvednou, protože víme, jak jsou dnes rodiče zaneprázdnění,“ rozvedl. Vše je zatím ve fázi příprav.

„Prioritně musíme ty děti do tříd dostat, aby se to nějak rozběhlo a mělo to nějaký smysl. Teď bude záležet na rodičích, zda se toho chytnou a dorazí k zápisu,“ zmínil Luděk Možíš a dodal, že nanečisto si mohou zájemci zápis vyzkoušet již za týden. V úterý 13. března od 16 hodin si mohou rodiče s dětmi prohlédnout školu, podívat se na ukázku výuky a seznámit se s učiteli včetně Jan Beneše, který již bude mezi příchozími zjišťovat zájem o fotbal. „Snažíme se již nyní oslovit rodiče budoucích prvňáčků a třeba i fotbalistů, zda by dítě rovnou nedali k nám, aby už mělo rovnou nějakou posloupnost učení i fotbalu,“ dodal Luděk Možíš. Do programu by se od příštího školního roku kromě prvňáčků měli zapojit i fotbalisté z mladší přípravky, o jejichž přestoupení již Jan Beneš jedná s rodiči.

Jan Beneš vysvětlil, že tréninky těch, kteří do 1. základní školy v září nastoupí, by se měly odehrávat v rámci odpoledního vyučování nebo družiny. V rámci nového fotbalového režimu by se děti ve škole normálně naobědvaly, trenér by si je poté v družině vyzvedl a společně by se vydali na trénink na Tyršův stadion. Poté by je odvedl zpět do družiny, kde by si své ratolesti již jako obvykle vyzvedli rodiče. Odpoledne by tak dětem zůstalo volné a rodičům by ubyla starost, jak dítě dopravit na trénink.

První třídy by ještě tak náročný program podle trenéra a učitele v jednom neměly, ale o rok či o dva později by již kromě běžných tréninků dvakrát týdně v rámci školní družiny byl součástí přípravy další trénink zaměřený na všestranný rozvoj včetně kompenzačního cvičení, ale i tréninková jednotka, v níž by trenér s hráči mohl pomocí videozáznamu rozebírat potřebné situace ze zápasů či tréninků. Třetí fotbalový trénink by pak byl jednou týdně i po vyučování.

„Jak by žáci stoupali ročníky nahoru, tak by se obtížnost zvyšovala. Tohle všechno se v rámci našich dosavadních běžných tréninků v rámci klubu zvládnout nedá. Nemůžu si jen tak dovolit vypustit trénink s míčem na úkor něčeho jiného,“ poznamenal Jan Beneš.

Nyní vše záleží na tom, zda tento nápad bude mít dostatečný ohlas, zda se podaří od září přilákat dostatek zájemců. „Chápeme, že pokud nepůjdou na svou spádovou školu, může být problém třeba doprava. Na druhou stranu jsme škola v centru města a v blízkosti máme právě i tréninková místa, ať už Tyršův stadion nebo sportovní halu, tělocvičnu Slovanu, v zimě budeme mít jako kompenzaci i bruslení. A rodičům by to usnadnilo zajišťování dopravy na tréninky,“ říká Jan Beneš.

Zároveň připouští, že je také možné, že do školy nastoupí třeba i deset do fotbalu zapálených sportovců, ale na druhém stupni s tím skončí. „Ale i tak už budou mít alespoň nějaký sportovní základ, což je v dnešní době důležité,“ míní. Zároveň i v případě, že do první třídy nenastoupí dostatek klasických fotbalistů, stejně bude v 1. základní škole fungovat sportovní kroužek jako volnočasová aktivita. „A třeba během září a října k fotbalu přetáhneme víc dětí. Jde o to, dostat je do pohybu,“ podtrhl Jan Beneš.

Na větší sportovní aktivitu se tady tak děti mohou těšit nezávisle na tom, jestli při škole bude v budoucnu fungovat fotbalové středisko mládeže. O jeho fungování či nefungování v Hradci by mělo být jasno v květnu. První dva roky střediska by podle Jana Beneše měly být spíše rozjezdové a podstatný v té době by byl především dostatečný počet hráčů a trenérů. Spolupráce se školou by se mohla pozvolna během té doby rozjet.

„Ale každý náskok, který bychom v tomto směru již měli, by byl výhodou,“ upozornil. Střediska mládeže nyní fungují v krajských městech, kam se soustředí fotbalově nadaní žáci od sedmých do devátých tříd. Podle Jana Beneše jde fotbalové asociaci nyní o to, soustředit taková střediska v menším měřítku také v okresech, nejlépe v okresních městech. „Kluci z menších měst, kteří jsou na tom výkonnostně dobře, by pak v těchto střediscích měli lepší tréninkové podmínky, než jim může nabídnout jejich dosavadní klub,“ vysvětlil a pokračoval: „Stává se totiž, že i talentované děti, které se každý rok objeví v menších obcích, hrají nějaký čas skvěle, ale protože trénují třeba jen jednou týdně, spadnou do průměru nebo přestanou hrát úplně. Jde tedy o to, dostat ty talenty ideálně do jedné školy, aby všichni měli podmínky, které by je dál rozvíjely.“ 

Jan Beneš také upozornil na to, že ač se to někomu třeba nezdá, tak fotbal je od malička prostorově velice složitá hra, která se již od začátku musí pěstovat. „A ač to bude možná vražda pro menší kluby, tak se musíme dívat na jednotlivce. Pokud mu klub není schopen zajistit dostatečné tréninky a vidí, že ten kluk má předpoklady hrát třeba krajskou soutěž, tak musí pochopit, že potřebuje lepší podmínky, jinak mu vlak ujede takovým způsobem, že se nemůže prosadit,“ předeslal. Myšlenka středisek je tedy o tom, centralizovat mladé hráče z periferií do silnějších klubů, kde budou mít dostatečné zázemí pro rozvoj.

„Bohužel je to tak, že v posledních letech nám ve fotbale, ale i třeba v hokeji ten vlak ujel a musíme to dohánět. A i kdybychom to středisko nakonec nedostali, tak spolupráci se základní školou třeba jenom na bázi klubu chceme rozjet,“ ujistil Jan Beneš, podle něhož je tuto myšlenku potřeba rozvíjet alespoň na úrovni města. „Dětí je málo, těch nadaných je ještě míň a my s nimi prostě musíme pracovat. Už i v okrese se zvedá konkurence, ať už v Třeboni nebo v Dačicích, a my si nemůžeme dovolit, jako největší město, zůstat pozadu. Takže musíme přijít s něčím, co ty podmínky pro hráče zlepší tak, abychom aspoň v okrese byli vlajková loď,“ uzavřel.

Autor: Petra Lejtnarová

7.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 500 Kč Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech pokojská. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Zlatá hvězda Třeboň;, turnusová pracovní doba 7:00 - 15:30 h. - 5 dní práce, 2 dny volno. Pracoviště: Adria - neptun, spol. s r.o. - 001, Masarykovo nám., č.p. 107, 379 01 Třeboň. Informace: Petr Šot, +420 384 757 321,724 235 276. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 19 000 Kč Svářeči svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: KONTAKT TELEFONICKY, Hlavní náplní pracovní činnosti operátora svařování je svařování komponentů metodou CO2, příprava a koordinace materiálu pro svařování. , Nabízíme: Stravování, pitný režim na pracovišti, příjemné pracovní prostředí, příplatek za odpolední směnu 12 KČ/hod.. Pracoviště: Santal spol. s r.o., Jiráskova, č.p. 738, 379 01 Třeboň. Informace: Andrea Mazancová, +420 724 985 279. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 18 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: pracovní poměr na dobu neurčitou; ŘP skup. B,C; vyučení v oboru;, Nabízíme: pracovní oblečení; obuv; obědy. Pracoviště: Stavební huť slavonice, spol. s r.o., Nádražní, č.p. 298, 378 81 Slavonice. Informace: Petr Chadim, +420 777 038 493. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci účetní, administrativní pracovník/ce. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - pracovní poměr na dobu neurčitou,, - výborná znalost podvojného účetnictví, nutná znalost německého jazyka, práce s PC (Word, Excel),. Pracoviště: Famax czech a.s. - 001, Za nádražím, č.p. 816, 379 01 Třeboň. Informace: Lucie Štefková, +420 702 207 100.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

HC Vimperk - Vajgar Jindřichův Hradec 2:4.
38

Premiéra vyšla. Vajgar zvítězil na vimperském ledě

Ilustrační foto.

Hlavní tratě jedou, problémy u Strakonic

Házenkářky smetly Otrokovice rozdílem 15 gólů

Jindřichův Hradec - Ve druhém kole I. ligy se jindřichohradecké házenkářky představily doma proti Jiskře Otrokovice, kterou smetly 38:23.

Hradečtí basketbalisté začali vysokou výhrou v Nymburku

Nymburk - Cestu za návratem do nejvyšší soutěže zahájili prvoligoví basketbalisté jindřichohradecké Fio banky utkáním na půdě béčka Nymburku, kde zvítězili 103:64, i když po první půli to na tak jednoznačný výsledek nevypadalo.

V Němčicích na Strakonicku volby nebudou. Prý tu nikdo nechce dělat starost

Němčice – Malá obec, kde žije kolem 80 lidí, bude bez starosty. Ten současný, Petr Vastl, už ve druhém volebním období tuto funkci zastávat nechce.

OBRAZEM: Kniha přibližuje historii města od požáru 1801

Jindřichův Hradec - V sobotu 22. září pokřtil starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka novou knihu, která přibližuje historii města od zničujícího požáru v roce 1801.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT