VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budíškovičtí bojují za domov důchodců peticí

Budíškovice – Již přes čtyři stovky podpisů má petice za zachování Domova pro seniory v Budíškovicích. Jihočeský kraj totiž připravuje jeho přemístění do Dačic. 

16.12.2014 12
SDÍLEJ:

Zámek v Budíškovicích, kde sídlí Domov pro seniory. Foto: archiv Deníku

Konkrétně do areálu dačické nemocnice do nevyužívané budovy vedle ředitelství, kde dříve bývalo dětské oddělení a poté léčebna dlouhodobě nemocných, než se přestěhovala. Jak vysvětluje jeden z iniciátorů petice Michal Karkoška, obec Budíškovice na Dačicku by tak přišla o pracovní místa a přestěhování by mělo i negativní dopad na samotné obyvatele domova. „Začaly se i objevovat spekulace, že by zde místo zrušeného domova seniorů mohla vzniknout léčebna drogově závislých, což bychom neradi. Navíc lidé v domově, se kterými mám možnost se i setkávat při řadě akcí, by velice těžce takové stěhování nesli," říká Michal Karkoška.

Uznává, že proti rozhodnutí kraje asi petice moc neudělá, ale chtěli vyjádřit názor obyvatel Budíškovic.

Z argumentace kraje zaslané ve stanovisku k petici vyplývá, že objekty některých domovů pro seniory již nesplňují podmínky pro zajištění řádné péče. A budíškovické zařízení sídlí od 50. let v zámku, který sice prošel rekonstrukcí, ale… „Domov pro seniory v Budíškovicích je rozsáhlý zámecký objekt, kde je velký počet uživatelů ve čtyř, pěti i šestilůžkových pokojích, z nichž mnohé jsou navíc průchozí. Ve stávajících prostorách je tak obtížné zajišťovat péči s použitím kompenzačních pomůcek a přístrojů, které jsou nutné k péči pro imobilní osoby odkázané na pomoc a podporu pracovníků," píše se mimo jiné ve stanovisku hejtmana Jiřího Zimoly k petici za zachování domova.

Zámeckou budovu, kde sídlí Domov pro seniory v Budíškovicích, kraj částečně rekonstruoval, avšak ani po dalších rozsáhlých investicích nelze dle vyjádření jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly ve stanovisku k petici zajistit vhodné prostory a důstojné podmínky uživatelům služeb, ani soukromí na vícelůžkových pokojích.

Iniciátor petice Michal Karkoška, který je zároveň i zastupitelem obce, připouští, že větší pokoje už nesplňují normy Evropské unie. „Dnes se preferují maximálně dvoulůžkové pokoje se sociálním zařízením, a to tady nejde. Na druhé straně by byla velká škoda, kdyby to zde skončilo. Je tu ohromný zámecký park, kde mají senioři klidné prostředí. Když s obyvateli domova hovořím, tak si nemohou park vynachválit. A v posledních letech kraj hodně do objektu a jeho rekonstrukce investoval, je zde i nový nábytek a podobně," říká Michal Karkoška a dodává, že jenom doufá, že kraj nenechá majetek, kam investoval, chátrat.

Jak se uvádí ve stanovisku kraje, v případě, že by nastal útlum v budíškovickém domově pro seniory, tak by kraj jednal s obcí, případně i dalšími subjekty o možnost využití zámku.

Zatímco obyvatelé Budíškovic o zařízení pro dříve narozené nechtějí přijít, předsedkyně představenstva Nemocnice Dačice Miroslava Člupková záměr kraje vítá.

„Domov by měl vzniknout v budově hned vedle ředitelství. Původně zde bylo dětské oddělení a naposledy léčebna dlouhodobě nemocných, která se před pěti lety přestěhovala a od té doby je budova prázdná," říká Miroslava Člupková.

Pokračuje, že již se zpracovává projektová dokumentace. Budova z roku 1951 je šestipatrová a její vnitřní dispozice lze upravit tak, aby vnitřní vestavba vyhovovala současným normám.

Vznikl by tak prakticky na jednom místě komplex zdravotního a sociálního zařízení. V Dačicích je dům s pečovatelskou službou, v nemocnici funguje léčebna dlouhodobě nemocných a sociální lůžka.

Co se týče kapacity, která je v Budíškovicích 140 míst, v Dačicích by podle Miroslavy Člupkové rozhodně větší nebyla.

„Naopak. Evropská unie dnes prosazuje, aby lidé byli co nejdéle ve svém domácím prostředí. Kde to znají, kde mají rodinné vazby a své kamarády," vysvětluje Miroslava Člupková.

Autor: Lenka Novotná

16.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

V bystřické knihovně je až do konce letošního roku k vidění výstava Pocity.
4

OBRAZEM: V Bystřici vystavují Pocity

Mladík se projel na cizím kole

Třeboň - Čtveřice mladých lidí vzbudila pozornost strážníků svou noční zábavou.

Volejbaloví veteráni bojovali u Vajgaru o republikové tituly

Jindřichův Hradec - V jindřichohradecké městské sportovní hale se uskutečnilo mistrovství republiky ve volejbalu nejstarší věkové kategorie nad 50 let. Představilo se celkem 16 týmů, z toho byl půltucet ženských družstev.

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Jindřichohradecko - Představujeme miminka narozená od 16. do 21. září.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

České Budějovice - V tělocvičně českobudějovické ZŠ Emy Destinnové se konalo III. kolo ligy talentů v karate s názvem „Ninja Cup“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení