Na interním oddělení jindřichohradecké nemocnice se sešli ti, kteří maturují v oboru zdravotnický asistent, o týden později čekají praktické zkoušky studenty sociálního oboru.


„Letos máme 53 maturantů, i když ne všichni skládají zkoušky v jarním termínu," připustila ředitelka SZŠ Běla Picková. Zároveň ale dodala, že většina studentů již podala přihlášky k dalšímu studiu. „Hlásí se na zdravotně sociální fakultu do Budějovic, na pedagogickou fakultu nebo na vyšší odborné školy zdravotního směru," upřesnila.
Při praktické zkoušce musejí studenti prokázat schopnost zvládnout běžný provoz na oddělení. „Je to vše od hygienické péče, přes úklid pokoje, ale i aplikace injekcí," vysvětlila vedoucí odborné praxe Naděžda Kalábová.

Odběr krve je jen jednou ze součástí praktické maturitní zkoušky, kterou včera skládali studenti a studentky z jindřichohradecké Střední zdravotnické školy. Pod dohledem vedoucí odborného výcviku Naděždy Kalábové a staniční sestry Evy Jakešové maturovala i Monika Lojdová. „Cítím se docela dobře, i když malá nervozita tu je," přiznala. Teď má ještě před sebou ústní část maturity. „Budu mít dva týdny volno, tak budu ležet v učení," říká maturantka.


Studenti sociálního oboru budou praktické maturity skládat na oddělení dlouhodobě nemocných, ale i v Domově seniorů v Otíně.

Petra Jouzová