Obyvatelé města vkládají naděje do nového starosty Michala Kozára, který si dal vyřešení budoucnosti objektu pivovaru za jeden z cílů. Vzhledem k objemu takové investice ale bude podmínkou najít vhodný dotační titul, který by nákladnou rekonstrukci alespoň částečně pokryl. „Můžeme se pohybovat někde kolem 600 milionů až přes jednu miliardu. Musíme ale vycházet z toho, co nám dovolí územní plán. Například pokud bychom tam chtěli udělat startovací byty, museli bychom to pracně obhájit,“ vysvětlil starosta. Sám by prý rád vrátil objektu původní využití. „Otázka malého městského pivovaru je docela na místě, v horních prostorách by mohl být společenský sál nebo něco na styl kongresového, případně se dá uvažovat i o spolkovém domě,“ nastínil starosta.

Bývalý pivovar je součástí areálu jindřichohradeckého zámku. Také kastelánovi památky se líbí myšlenka, aby objekt sloužil svému původnímu účelu. „Z různých anket a diskuzí vyplynulo, že jindřichohradečtí si přejí, aby pivovar v nějaké podobě a formě znovu fungoval jako pivovar. Vzhledem k tomu, že je v centru města a dopravní obslužnost je mimořádně špatná, tak si myslím, že tam je možné uvažovat o nějakém minipivovaru s restaurací, která bude především spotřebovávat produkty tohoto pivovaru. Těžko se podaří byť jen druhý třeboňský Regent,“ řekl kastelán Jan Mikeš, který je současně opozičním zastupitelem. Podle něj by se velkou inspirací k proměně zámeckého pivovaru mohla stát například Galerie Sladovna v Písku. „Zámek je ochotný se podílet na plánování využití pivovaru,“ dodal kastelán.

Bývalý zámecký pivovar je nemovitou národní kulturní památkou. I proto bude jeho komplexní rekonstrukce náročnější. Minulé vedení města schválilo letos v létě zadání přípravy projektové dokumentace za téměř 1,2 milionu korun na opravu střešní krytiny, krovu, renovaci fasády i čistění vnitřních prostor objektu. Materiál pro město vypracovává společnost Archa 66.