Salva z kulometu zarachotí v lesním údolí u Pevnostního areálu Slavonice a vzápětí zapráská několik výstřelů z pušek. Z protější stráně odpoví palbou osazenstvo betonového bunkru. Mezi stromy se pohybují dvě rojnice mužů v uniformách a občas zazní výstřel z houfnice. Čas jakoby se vrátil o 85 let zpátky a u opevnění, které bylo postavené pro československou armádu k ochraně pohraničí před 2. světovou válkou, se odehrává bojová ukázka.

Nadšenci v uniformách a dobových kostýmech předvádějí početným divákům jednak rekonstrukci událostí podzimu 1938, jednak fiktivní boj o bunkry, jak by mohl vypadat, kdyby k němu v roce 1938 došlo. Nechybí ani uprchlíci z pohraničí, kteří táhnou vozíky s kufry a peřinami a klopýtají lesní cestou, ani přestřelky mezi československou Stráží obrany státu a německými pronacistickými bojůvkami. Podle Nataši Duchoňové, spoluorganizátorky programu, se na akci podílí kolem 80 lidí. Na ukázku přijeli účinkovat dobrovolníci z různých koutů republiky. „Jezdí stálá skupina lidí. Od Karlových Varů po Břeclav,“ říká k základu aktérů Nataša Duchoňová. „První část programu je rekonstrukce historických událostí,“ dodává Nataša Duchoňová a připojuje, že boj o bunkry už je fikcí. Ovšem velmi působivou.

Déšť přidal uprchlíky

Když letos Jiří Duchoň, hlavní organizátor, psal v pozvánce, že předpovídaný déšť ideálně nastíní ponurý deštivý začátek podzimu v roce 1938 a zvýší tak kvalitu celé ukázky, možná ani netušil, jak se jeho slova vyplní. I přes nepřízeň počasí dorazili početní diváci. Když ale rodiny v pláštěnkách nebo s deštníky mířily i jen pár set metrů mezi poli a pak po lesní cestě k místu ukázky, mnozí z příchozích tak trochu také připomínali utrmácené uprchlíky na dlouhé cestě. Slovo komentátora o katastrofálním dopadu mnichovské dohody také přece jen vyznívalo jinak pod zataženou oblohou, než by tomu bylo za slunečného dne.

Sobotní odpoledne na mezinárodním festivalu pouličního umění Komedianti v ulicích v Táboře.
Komedianti rozproudili Tábor. Doma to nedělejte, je to nebezpečné, varovali

V bojové ukázce ve druhé části programu, která už není opřena o historické události, se ale vychází jen z předpokladů. Pak i diváky zahalil neprůhledný dým ze speciálních pyrotechnických efektů. Ve spojení s rachotem střelby, o níž se v tu chvíli nedalo tušit, odkud přichází, se jednalo skutečně o působivé divadlo, které možná až nepříjemně věrně vytvářelo dojem skutečného konfliktu.

Pozvánka na výročí

K atmosféře ukázky přispívalo i ozvučení, které zdarma s kolegou připravil Luboš Jakubec. „Děláme ozvučení na country festu v Dačicích. Tam mě oslovil Jiří Duchoň, jestli bych sem nejezdil,“ zmínil Luboš Jakubec. Z reprobeden pouštěl i dobovou muziku. Zavzpomínal, jak jezdil v mládí za dědou do nedalekého Starého Města pod Landštejnem a přitom byla rodina pravidelně kontrolována před rokem 1989 pohraniční stráží. Jako perličku připojil i to, že děda dělal vrátného na stavbě přehrady u Starého Města pod Landštejnem.

Soutěž v rýžování zlata v Kestřanech na Písecku.
GALERIE: V Kestřanech zlatokopové rýžovali v Otavě žluté šupinky i za deště

„Letos v září uplyne 85. výročí od podepsání a přijetí potupné mnichovské dohody a od začátku snad nejtěžšího období českého a moravského národa v moderních dějinách,“ uvedl k připravenému programu Jiří Duchoň a dodal, že na akci pořadatelé vyčlenili tisíce cvičných nábojů a množství pyrotechnických efektů. „V tomto rozsahu se podobná akce u řopíků, jak se nazývají bunkry stavěné Ředitelstvím opevňovacích prací, koná pouze zde,“ zdůraznil Jiří Duchoň. Příští rok se uskuteční u Slavonic již 20. jubilejní boj o bunkry.