Svolení k tomu udělil stávající majitel, který se chystá nemovitost v centru města prodat. Především místí ale využili toho, aby se podívali do míst, kde v době nedávno minulé sami pracovali. "Všude tady byl textil, sklady. My jsme se ani všude nedostali. Teď jsou to jen vzpomínky," bylo slyšet z hloučků návštěvníků.

Velikým objektem, který ale v posledních letech chátrá, prováděl návštěvníky všech věkových generací projektant rekonstrukcí památek a stavební histroik Jiří Dluhoš a přítomní se tak díky jeho výkladu dověděli mnohé zajímavosti o tom, v jakém stavebním slohu je ta která část postavena. Cílem prohlídek je ale také to, rozvířit diskuzi o možnostech využicí ohromného prostoru, který zámek nabízí.

Marie Musilová z Nové Bystřice si vzpomněla, že dříve se hovořilo i o tom, že by zde mohl být domov seniorů. "Teď nevím, ale je to na náměstí, tak by tu byla hezká nějaká výstavní síň, něco pro lidi," míní. Památkový objekt ze 13. století v minulosti sice vlastnilo město, ale právě kvůli nedostatku financí jej prodalo soukromému vlastníkovi. Jaký bude další osud bystřického zámku ukáže až čas.