Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Byt pro lékaře je málo. Dotace půl milionu by mohla pomoci

Jindřichohradecko - V Suchdole nad Lužnicí se od loňska stále nepodařilo najít dalšího praktika pro dospělé.

19.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv Deníku

Sehnat nového praktického lékaře do malých obcích nebo okrajových částí regionu je dlouhodobý problém. Nadějí pro obyvatele těchto oblastí by se mohla stát novinka, kterou ve středu v podobě návrhu dotačního programu podpory praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost schválilo ministerstvo zdravotnictví.

Praktičtí a dětští lékaři tak budou moci žádat dohromady až o půl milionu korun, které by jim měly sloužit jako pomoc při otevření nové ordinace v odlehlých regionech.

„Místem s omezenou dostupností rozumíme místo, kde bylo na lékařské služby v těchto oborech v předchozích 12 měsících alespoň jednou vyhlášeno konání výběrového řízení, které skončilo neúspěchem. V takovém případě se zájemce o pozici lékaře bude moci obrátit na ministerstvo a sáhnout si na dva typy podpory," vysvětlil po jednání o dostupnosti zdravotní péče v regionech s předsedou Svazu měst a obcí ČR ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Peníze tak bude lékař moci použít jednak na mzdu pro zdravotní sestru, ale i na nákup základního přístrojového vybavení.

Tato novinka by mohla pomoci vyřešit chybějícího praktika také v Suchdole nad Lužnicí, kde jej od loňského roku marně shánějí. „Měli bychom do této kategorie spadat. Ale stále z toho mám trochu rozporuplné pocity. Jsem rád, že nám stát takto pomůže, ale zároveň nevidím zatím to, že by někdo řešil fakt, že doktorů je obecně málo," zmínil starosta Luboš Hešík.

V Suchdole nad Lužnicí již loni vyhlásili výběrové řízení na praktického lékaře, ale bez výsledku. A to i přesto, že město dává k dispozici i byt. „Máme stále volný byt a nebojím se, že by se nenašlo i místo pro ordinaci," dodal starosta.

Na jiných místech Jindřichohradecka podle předsedy okresního sdružení České lékařské komory Lubora Kinšta aktuálně výrazný problém s nedostatkem doktorů není. „Nepochybně ale k výpadku v dohledné době dojde. Věkový kmen lékařů stoupá a určitě se dá předpokládat, že jich bude ubývat," míní.

Potíže sehnat obvodního lékaře však podle něho nemusí mít v budoucnu jen v okrajových oblastech Jindřichohradecka, ale i ve větších městech. Například Ilona Kršková z Jindřichova Hradce by dalšího lékaře uvítala i ve městě. „Třeba na Nežárce by byl dobrý dětský lékař nebo i pro dospělé," míní.

Lubor Kinšt proto kvituje pobídky v podobě dotací, které navrhuje ministerstvo zdravotnictví. „Vyjadřuje to zájem tento problém řešit, lokální zvýhodnění je krok správným směrem, jen bude důležité vše dobře ošetřit právní smlouvou, aby tam skutečně ti lékaři zůstali," upozornil.

Dotační program by měl být připraven co nejdříve, aby ještě v první polovině roku bylo řešení pro problematické oblasti dostupné.

Podpora lékařům

O jaké dotace by mohli lékaři v odlehlých regionech žádat:

- na mzdu sestry nebo zdravotnického asistenta dotace v maximální výši 250 tisíc korun na rok, maximálně 50 procent celkových nákladů v prvním roce

- nákup přístrojového vybavení, minimální technické vybavení nebo přístroje rychlé diagnostiky dotace v maximální výši 250 tisíc korun na rok, maximálně 70 procent nákladů

O dotaci bude možné žádat v místech, kde bylo na lékařské služby v těchto oborech v předchozích 12 měsících alespoň jednou vyhlášeno výběrové řízení, které skončilo neúspěchem.

Petra Lejtnarová

Autor: Redakce

19.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

Nová Bystřice – Až 29 milionů korun by mohla stát výstavba lékařského domu na Mírovém náměstí v Nové Bystřici.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení